Beypazarı'ndan 'bor miktarı yüksek' iddialarına açıklama
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Beypazarı'ndan 'bor miktarı yüksek' iddialarına açıklama

Beypazarı Maden Suyu’nun içerisinde yüksek miktarda bor bulunduğunu söylemesine yönelik haberlerin ardından, konuya ilişkin firma yetkililerinden ilk açıklama geldi.

Haberler 16 Nisan 2024 0
Beypazarı'ndan 'bor miktarı yüksek' iddialarına açıklama

Beypazarı'ndan 'bor miktarı yüksek' iddialarına açıklama.

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun Beypazarı Maden Suyu’nun içerisinde yüksek miktarda bor bulunduğunu söylemesine yönelik haberlerin ardından, konuya ilişkin firma yetkililerinden ilk açıklama geldi. İşte son dakika haberinin detayları.

Kounuya ilişkin Beypazarı yetkilileri ise Marketing Türkiye’ye açıklamalarda bulundu.

“İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri ‘1’ olması gerekirken ‘2’ olarak tespit edildiği, bununsa sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu söyleniyor. Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz” yorumunda bulunan yetkililer, “Öyle ki bugün sağlıklı yaşam için insanlar bor minerali takviye gıdaları tüketiyor. Kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde 3mg bor olan takviye gıdalar var. Kaldı ki, İsviçre 1’e 2 oranını tehlikeli olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avustralya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Haberler Maksatlı Olabilir”

Yağışlardan oldukça etkilenen yeraltı kaynak sularının değerlerinin dönemsel olarak değiştiğini, içeriğindeki mineral değerlerinin artışlar ve azalmaların da olağan olduğunun altını çizen yetkili, yurt dışına gönderdikleri ürünler için 2022’de yaptıkları ölçümlerde bor mineralinin 0,33, 2023’te ise 1 olduğunu kaydetti.

Tüm içeceklerin farklı analiz tayinlerine tabii tutulmasının gerekliliğini vurgulayan yetkililer, İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu’nun yaptığı analizlerin içme suyu kriterleriyle maden sularını analiz ettiğini ifade etti.

Pek çok ülkeye ihracat yapan Beypazarı’na yönelik bu haberlerin maksatlı olarak çıkarılmış olabileceğini de sözlerine ekleyen yetkililer konuyla ilgili resmi bir yanıt için de çalıştıklarını aktardı.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç