Beyaz Eşyada Satışlar Düştü: ÖTV İndirimi ve Kredi Kartı Taksit Artırımı Gündemde

Beyaz Eşyada Satışlar Düştü: ÖTV İndirimi ve Kredi Kartı Taksit Artırımı Gündemde

TÜRKBESD bir açıklama yaptı ve beyaz eşya satışlarında azalma olduğunu bildirdi ve ÖTV indirimi ile kredi kartı taksit sayısı artırımı çağrısında bulundu.

Ekonomi 21 Tem 2022 12:37 0
Beyaz Eşyada Satışlar Düştü: ÖTV İndirimi ve Kredi Kartı Taksit Artırımı Gündemde

Beyaz eşya alımında kredi kartı taksit sayısı çağrısı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği tarafından bir açıklama yapıldı ve Haziran ayı beyaz eşya satış verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Söz konusu paylaşıma baktığımızda Haziran ayında beyaz eşya satışlarında yüzde 2'lik gerileme olduğu görüldü. 

TÜRKBESD tarafından yayımlanan verilere baktığımızda beyaz eşya iç satışalrında gerileme olduğu görülürken ihracatta aynı dönemde yüzde 6'lık kayıp olduğu , üretimde ise yüzde 8'lik azalma olduğu görüldü. 6 aylık döneme baktığımızda ihracatta 2021 yılı Haziran ayına göre yüzde 1 artış olduğu görülürken Türkiye satışlarının ise geçen seneye göre yüzde 8 düştüğü görüldü.

Verilerin yayımlanmasının ardından TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer bir açıklama yaptı ve üretimin yüzde 7'sini karşıladıklarına , son 10 senede ise 199 milyon adet üretim yaptıklarını söyleyerek “Beyaz eşya sektörü olarak 2021’de ihracatımızı yüzde 16 oranında artırarak, başarılı sonuçlar aldık. Hammadde fiyatlarındaki artış, tedarik sıkıntıları ve Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın bu koşulları daha da ağırlaştırmasıyla, 2022 öngördüğümüz gibi küresel ölçekte zor bir yıl oluyor. Türkiye’nin lokomotif sanayilerinden biri olarak tüm bu olumsuzluklara güçlü bir şekilde karşı koyduğumuzu söyleyebiliriz. Üretiminin yüzde 75’ini ihraç eden beyaz eşya sektörünün rekabet gücünü koruması için atılması gereken adımlar, bu dönemde en önemli gündem maddelerimizin başında geliyor” ifadelerini kullandı. 

KREDİ KARTI VE ÖTV

Dinçler açıklamasının devamında ÖTV ve kredi kartı çağrısında bulundu ve , “Tüketicilerin alım gücünü desteklemek üzere kredi kartı taksit sayılarının artırılmasının faydalı olacağına inanıyoruz. Ayrıca, ÖTV’nin kaldırılması tüketicilerin ihtiyaçlarını daha rahat karşılamasını sağlayarak, talebi artıracak, üretimin de güçlü şekilde devam etmesini sağlayacaktır” dedi.

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç