Benzin ve Motorinden Sonra LPG'ye de Zam Geliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Benzin ve Motorinden Sonra LPG'ye de Zam Geliyor!

Benzin ve motorine gelen büyük zamların ardından bir zam da LPG fiyatlarına geliyor! İşte gelecek zam oranı ve detaylar...

Haberler 21 Mart 2024 0
Benzin ve Motorinden Sonra LPG'ye de Zam Geliyor!

Akaryakıt grubunda son olarak benzine ve motorine gelen zamlar oldukça cep yakarken, bu kez de LPG'ye zam yolda. Yarından geçerli olmak üzere LPG'ye 45-50 kuruş fiyat artışı bekleniyor.

Akaryakıt satışında yeni dönem: 'Tek fiyat' düzenlemesi geliyor | soL haber

Ekonomik dengelerin hassas bir şekilde dengelediği bir dönemde, vatandaşlar yakından takip ettikleri akaryakıt fiyatlarıyla ilgili yeni bir zam haberiyle karşı karşıya kaldı. Brent petrol fiyatlarındaki artışlar ve döviz kurlarındaki dalgalanmalar, benzin ve motorin fiyatlarında 5 gün aranın ardından ikinci bir zammı beraberinde getirdi.

MOTORİN VE BENZİNDE BUGÜN YENİ TARİFELER BAŞLADI

Son zamla birlikte, benzinin litresine 1 lira 37 kuruş, motorinin litresine ise 1 lira 13 kuruş zam yapıldı. Bu artışlar, zamlı fiyatların pompa fiyatlarına yansımasıyla birlikte, benzinin ve motorinin litresinin 43 liranın üstüne çıktığını gözler önüne serdi. Geçen hafta cuma günü de benzer bir zamla karşılaşan vatandaşlar, yakıt masraflarının artmasıyla bütçe planlamalarında yeniden düzenlemeler yapmak zorunda kaldı.

LPG'YE DE ZAMA YOLDA

21 Mart 2024 tarihli güncel verilere göre, İstanbul'da motorin litre fiyatı 43,45 liradan, benzinin litresi ise ortalama 43,03 liradan satılıyor. Ancak, bu artışlarla sınırlı kalmayacak. Yakıt tedarikçileri, yarından itibaren geçerli olmak üzere LPG grubunda litre başına 45-50 kuruşluk bir fiyat artışı öngörüyorlar. İstanbul'da LPG'nin litresi şu an 21,95 liradan satılıyor.

Akaryakıt istasyonlarına kayıt dışıyla mücadele için 'taşıt tanıma sistemi'  kurulacak - Son Dakika Haberleri

Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesi, karmaşık bir süreci içerir. Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, Gümrüksüz Rafineri Fiyatı'na ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesiyle hesaplanıyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı ise, uluslararası piyasalarda belirlenen CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük döviz kuru üzerinden belirleniyor. Bu karmaşık hesaplama süreci, akaryakıt fiyatlarının her değişiminde etkili olan faktörlerin başında geliyor.

Tüm zam gelişmelerinden anında haberdar olmak için ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç