BELTUR, Galata Kulesi Zararını Açıkladı: Gelir Kaybı 170 Milyon Lirayı Buldu
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

BELTUR, Galata Kulesi Zararını Açıkladı: Gelir Kaybı 170 Milyon Lirayı Buldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki şehir genelinde restoran ve kafe hizmeti veren BELTUR A. Ş.’nın 79 milyon 800 bin liralık sermaye artışı talebi uygun görülmedi.

Haberler 13 Ekim 2022 21:18 0
BELTUR, Galata Kulesi Zararını Açıkladı: Gelir Kaybı 170 Milyon Lirayı Buldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki şehir genelinde restoran ve kafe hizmeti veren BELTUR A. Ş.’nın Galata Kulesi ve devlet hastanelerinden çıkartılmasının ardından toplam gelir kaybı 170 milyon lirayı buldu.

İBB iştiraki şehir genelinde restoran ve kafe hizmeti veren BELTUR A. Ş.’nın 79 milyon 800 bin liralık sermaye artışı talebi uygun görülmedi.

halktv.com.tr'den Hazal Ocak'ın haberine göre, İBB Meclisi’nde AKP grubunun önerisiyle şirkete 61 milyon lira sermaye artışı yapılması oy birliğiyle kabul edildi. CHP’li Meclis üyesi Cemal Sataloğlu “Beltur’un Galata Kulesi’nden çıkarılmasıyla oluşan gelir kaybı, aynı şekilde devlet hastanelerindeki Beltur’ların kapatılarak gelir kaybına uğraması ile toplamda milyonlarca lira gelir kaybı var. Şirketin ayakta durup İstanbul’a hizmet etmesi lazım” açıklamasında bulundu.

"BELTUR'DA 170 MİLYON LİRA GELİR KAYBI"

İBB Meclis gündemine bugün BELTUR A.Ş. sermaye artırımı teklifi geldi. Teklifte şirketin 2020’de başlayan ve hala etkisini sürdüren koronavirüs pandemisinden olumsuz yönde etkilendiği belirtilerek enflasyonun da etkisiyle bu süreçte şirketin gelirlerinin azalarak maliyetlerin arttığına dikkat çekildi. Pandeminin olmadığı 2019 yılının ilk 8 ayı ile 2021 yılının aynı dönemi kıyaslandığında Beltur’un gelir kaybının toplam 170 Milyon TL olduğu belirtilen teklifte şirketin devamlılığı için 2020 yılında İBB Meclisi’ndeki 79 Milyon TL’lik sermaye artış talebinin 2021 yılında mecliste 40 Milyon tl olarak karşılık bulduğu anlatıldı. Teklifte 79 Milyon 800 bin lira sermaye artışı talep edildi. AKP’li Meclis üyelerinin çoğunlukta olduğu Plan ve Bütçe Komisyonu ile Bağlı Kuruluşlar Komisyonu teklifi değerlendirdi. Komisyonlar ortak görüşünde şirketin 2021 yılsonu öz kaynaklarının 60 milyon 231 bin 922 lira ekside olduğunu belirterek 81 milyon olan şirket sermayesinin 61 milyon lira arttırılmasını uygun gördü.

‘DOSYAYI ÇALIŞTIK’

Meclisin bugünkü oturumunda görüşülen teklif sırasında söz alan Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı AKP’li Meclis üyesi Mehmet Selim Bilmen “2018 yılı sonu itibariyle 2019 yılında zararı olmadan gelen bir firma. Kar amacı gütmeyen bir firma. Halkın kaliteli hizmet almasını esas almış bir firma. 2019 yılında 30 milyon, 2020 yılında 60 milyon, 2021 yılında 51 milyon lira zararla kapatıyor. Son 3 yılda toplam 142 milyon 847 bin lira zarar ediyor. Dosyayı çalıştık. Kurumun ihtiyacını belirledik ve yerine getirdik. 61 milyon lira olarak sermaye artışını sunduk” şeklinde konuştu.

‘BELTUR'UN AYAKTA DURMASI LAZIM’

Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı AKP’li Meclis üyesi Mehmet Selim Bilmen’e yanıt veren komisyon üyesi İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Cemal Sataloğlu ise yaptığı açıklamada, “Gelir tablosunu bir tarafta tutup sadece bilanço üzerinden değerlendirmenin hatalı olduğunu düşünüyorum. Gelir tablosunu incelediğimizde şöyle bir husus var: Beltur’un Galata Kulesi’nden çıkarılmasıyla oluşan gelir kaybı, aynı şekilde devlet hastanelerindeki Beltur’ların kapatılarak gelir kaybına uğraması ile toplamda milyonlarca lira gelir kaybı var." ifadelerini kullandı.

İBB’nin CHP’li Meclis üyesi Cemal Sataloğlu konuşmasının devamında, "Beltur A. Ş. bu zor şartlarda 2019, 2020 ve 2021’de ayakta durmaya çalışıyor. Tedarikçilere yapılan ödemeler uzatılarak, stoklanma miktarı azaltılarak veya vergi ödemeleri taksitlendirerek nakit ihtiyacını bir şekilde tutmaya çalışıyor ve şirketi döndürmeye çalışıyor. Beltur’un gelir kaybı var. Şirketin ayakta durup İstanbul’a hizmet etmesi lazım.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç