Belediye şirket işçilerine, taşerona kadro, staj çıralık sigortası ve af... Bakan Bilgin'den son dakika açıklaması geldi 2023

Belediye şirket işçilerine, taşerona kadro, staj çıralık sigortası ve af... Bakan Bilgin'den son dakika açıklaması geldi 2023

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son dakika açıklamasında kadro, staj çıraklık ve prim affı konularına değindi.

Çalışma Hayatı 26 Mayıs 2023 22:22 15
Belediye şirket işçilerine, taşerona kadro, staj çıralık sigortası ve af... Bakan Bilgin'den son dakika açıklaması geldi 2023

Son dakika haberi: Bakan Bilgin, taşerona kadro, staj çıraklık ve af konusuna değindi.

Cnn Türk canlı yayınına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Bilgin açıklamasında meclis açılır açılmaz taşeron işçilere kadro düzenlemesinin geleceğini söyledi. Bakan açıklamasının devamında staj düzenlemesinin gelmeyeceğini, çıraklık düzenlemesinin gündemde olduğunu söyledi. 

STAJ YOK: ÇIRAKLIK ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Bakan EYT'de kapsam genişlemesi hakkında, "Staj bir çalışma olarak sayılmıyor, orada biz işçi işveren ilişkisi olmuyor. Çıraklıkta da durum farklı onun içinde bir çalışma yapıyoruz. Biz EYT çalışmasını ben daha bakan değilken çalışmaya başladık. Emekli olacak insanların yaş ortalamasının nereye geleceğine baktık. 50 yaş ortalaması makul bir orandı. Türkiye'nin nüfusu hala genç bir nüfus. Türkiye'de istihdam yarattığımız sürece çalışma yapabileceğimiz insanlar var" dedi.

PRMİ AFFI ARTIK YOK

Bundan sonra prim aflarının olmayacağını söyleyen Bakan, "Türkiye'nin büyümeye devam etmesi lazım. Türkiye yüzde 7 büyüme yaptığı zaman istihdam oranı 1 milyondan fazla oluyor. Bundan sonra af olmayacak. Prim konusunda af olmayacağını söylemek istiyorum" dedi.

TAŞERONA KADRO

Bakan taşerona kadro düzenlemesi hakkında, "Bunlar parlamenter sistemin yavaş işleyişi, bürokratik mekanizmaların her birinin ayrı olması, bu devlet geleneğidir maalesef. Başkanlık sistemi bunu aştı. Götürdüğümüz her doğru proje hemen uygulamaya konuldu. Birçok konu daha var önümüzde. Taşeron meselesi var.

Esas işi yapan insanların yerine taşeron alınmaması. Prensip bu. Bir köprü yapacaksınız mesela bunu bir şirkete yaptırabilirsiniz. Ama o yolun bakımını yapan esas işi yapan işçilerin karayolu işçisi olması gerekmektedir. Başkasına verirseniz orada her şey olabilir. Esas işi yapanın kamu işçisi olması lazım. Biz de bu taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda çalışmaları yaptık. Son intikal ettiğimiz dosya geçici işçilerdi. İntikal ettiremediğimiz taşeron işçilerdi" dedi.

BELEDİYE ŞİRKET İŞÇİLERİNE KADRO

Bakan dün yaptığı açıklamada ise belediye şirket işçilerine kadro için "Belediyeler işçi kadrosundan almış, zabıta yapmış. Yasal problemi öncelikle çözmemiz lazım. Belediyelerde çalışan taşeron işçiler var. AK Parti döneminde yapılan kapsamlı düzenleme var. Yaklaşık 900 bin taşeron işçisi kamuda kadro aldı. Yaklaşık 100 bin civarında kesim var. Onlarla ilgili çalışmamızı hazırladık. Depremden dolayı birkaç ay geciktik. En son Meclis'e ulaşıp da çıkarabildiğimiz yasa geçici işçiler yasasıydı, onları da çözdük" ifadelerini kullanmıştı.

KADRO GELDİĞİNDE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Yorumlar (15)

Seç


Ziyaretçi 2 Gün Önce
Typ çalışanlarına kadro gelsin
Ziyaretçi 2 Gün Önce
Typ lilere ne oldu
Ziyaretçi 2 Gün Önce
Typ lilere ne oldu
Ziyaretçi 2 Gün Önce
Bu meslek lisesinde ne öğreniyordu bu millet lise 1 lise 2 lise 3 dede çalışmaya başlıyorsun bu çalışmaları görmezden gelen birde bakan bu olaya nerden baktığını anlamadım benim skk kartımda işe ilk giriş tarihi diye yazıyor ama dilerim allahtan bunun hesabı sorsun yoksa bunlar hak mı değil mi geçmiş ellerine bi fırsat ne hakka bakıyorlar ne hukuka isim verin diye konuşuyor şirket ismi veriyoruz icraat yok 1999 öncesi birkaç tane iş yerinde çalıştım hiç biri SSK ödemedi o tarihlerde iş verenlere 3 ay deneme süresi verilmiş iş verenlerde bu haklarını kullanmış zaten işe başlarken 3 ay deneme süresi olmadan işe almıyorlardı ya sayın bakan bu ülkede 1999 yaşamıyordu yada başka bir şey var
Ziyaretçi 2 Gün Önce
Typ le ilgili bir çalışma yok mu sayın bakanım