Belçika Haftada 4 Gün Mesai Sistemine Başladı

Belçika Haftada 4 Gün Mesai Sistemine Başladı

Belçika, haftada 4 gün mesai sistemine geçiş yapan ülkeler arasında yerini aldı.

Dünya 21 Kasım 2022 20:59 0
Belçika Haftada 4 Gün Mesai Sistemine Başladı

Belçika’da tam zamanlı bir işte haftada beş gün yerine dört gün mesai yapabilmeye olanak sağlayan yeni düzenleme, bugün itibarıyla hayata geçti.

Belçika'da koalisyon hükümetini oluşturan partilerin çalışma hayatında reformla ilgili haziran ayında vardığı anlaşmadan sonra çıkarılan düzenleme, bugün yürürlüğe girdi.

Bu düzenleme ile çalışanlar 4 gün çalışma imkanı için işverenden talepte bulunabilecek. Çalışan isterse ve işverenle anlaşırsa haftalık 38 saat olan çalışma süresini 5 gün yerine 4 günde tamamlayabilecek.

Bu imkanı değerlendirebilenler 3 gün hafta sonu izni yapabilecek veya fazladan oluşan 1 günlük iznini hafta içinde kullanabilecek. Bu imkan işverenle anlaşma sonucu 6 ay boyunca devam edebilecek. Anlaşma 6 ayın sonunda da karşılıklı mutabakatla sürdürülebilecek.

GEÇERLİ BİR NEDENİ OLAN İŞVEREN REDDEBİLECEK

İşverenlerin bu yöndeki talebi reddetme hakkı bulunuyor. Ancak reddin haklı bir gerekçeye dayanması isteniyor.

Bazı kuruluşlar, uygulamayı eleştirerek iş yükünün 5 gün yerine 4 güne yoğunlaştırılmasının iş yerleri bakımından sakıncalarına dikkat çekiyor. Ayrıca çalışanların uzun saatler çalıştıktan sonra evlerine giderken harcanan zamanla birlikte çok uzun süreleri ev dışında geçirebileceği, bunun da olumsuz etkiler yaratabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)

Seç