Bekir Bozdağ'dan Açıklama: Yeni Yargı Paketinde Tutuklu ve Hükümlüler İçin Ne Olacak?

Bekir Bozdağ'dan Açıklama: Yeni Yargı Paketinde Tutuklu ve Hükümlüler İçin Ne Olacak?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptığı son dakika açıklamasında , yeni yargı paketinin son durumunu aktardı.

Haberler 15 Eylül 2022 15:22 0
Bekir Bozdağ'dan Açıklama: Yeni Yargı Paketinde Tutuklu ve Hükümlüler İçin Ne Olacak?

Bakan Bozdağ'dan yeni yargı paketi açıklaması.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ katılığı Ntv canlı yayınında dikkat çeken açıklamalar yaptı. Bozdağ açıklamasında yeni yargı paketi ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken paketin son durumu hakkında bilgi verdi.

Bakanlığın yargı alanında çalışmalar yaptığını söyleyen Bakan Bozdağ, "Esasında bizde çok ciddi bir çalışma havuzu da var. Hangi alanda ne yapılacak? Buna dair bir havuzumuz var. Sürekli hem yargı görevi yapan hakim ve savcılarımızı, avukatlarımızı oradan bize gelen talepleri biz takip ediyoruz, analiz ediyoruz, değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımızdan da çok ciddi şikayetler geliyor yargıyla ilgili. Onları da analiz ediyoruz ve teknik sorunların yanında diğer sorunları da birlikte değerlendirerek 'Biz neler yapabiliriz?' Bunun üzerinde ciddiyetle çalışıyoruz." dedi ve şimdi üzerinde çalıştıkları bir yargı paketi olduğunu , bu yargı paketinin kapsamlı olacağını söyledi. Bakan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Onun için de şu anda üzerinde durduğumuz kapsamlı bir yargı paketi var. Daha önce de ifade ettim, onlardan bir tanesi arabuluculuğun kapsamını biraz daha genişleten bir adım atıyoruz. Özellikle kira ilgili konular, Kat Mülkiyeti Kanunu'ndan kaynaklanan ihtilaflar, komşuluk hukukundan kaynaklanan ihtilafları biz arabulucu marifetiyle çözmenin daha faydalı olacağına inanıyoruz. Komşuları mahkemeye düşürmenin doğru olmadığını inanıyoruz. O yüzden komşuluk hukukunu ve kiracı-ev sahibi hukukunu koruyacak konuların mahkemeden önce arabulucu marifetiyle ele alınmasında ve bunun çözümlenmesinde fayda görüyoruz."

SİLİNECEK BORÇLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen haftalarda açıkladığı icralık borç düzenlemesine de değinen Bakan, "Tabii bildiğiniz gibi bazı alacakların, 2 bin TL ve altındaki alacakların gider kaydedilmesi suretiyle tasfiye edilmesi konusunda da ciddi bir karar alındı. Tabii bu da darda ve zorda olan vatandaşlarımız bakımından son derece önemli bir adım. 10 milyon civarında bir dosyayı ilgilendiriyor ve tekil kişilere baktığınızda da yaklaşık 5 buçuk 6 milyon civarında vatandaşımızı doğrudan etkileyen bir adım da orada var." ifadelerini kullandı.

TUTUKLU HÜKÜMLÜLERE İLİŞKİN ÇALIŞMALAR

Bakan yeni yargı paketi ile yapılacak düzenlemelere değindi ve "Tabii yeni dönemde bizim alacağımız kararlar, o yapılan çalışmalar içerisinde pek çok konu var. Bunlardan bir tanesi de 'Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili acaba ne yapabiliriz?' Şu anda bunun üzerinde de bir çalışmayı arkadaşlarımız yürütüyor. Bir yandan kendi tecrübemizi ve teorimizi incelerken öte yandan da Avrupa'da ve başka ülkelerde bu iş nasıl oluyor, nasıl işliyor? Bunun üzerinde de duruyoruz. Çünkü bu konuda ciddi eleştiriler geliyor ve biz bunlara baktığımızda da burada yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili bu çalışmanın nihai şekli henüz ortaya çıkmadığı için size somut 'şunları şunları yapacağız' demiyorum. Henüz öneriler var, o önerileri netleştirdikten sonra paylaşacağız. Bunun da son önemli bir iyileştirme olduğunu buradan ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı. 

Yeni yargı paketinde sizce ne olmalı? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

İnfaz indirimi düzenlemesi geldiğinde haberdar olmak için uygulamamızı indirin.

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (0)

Seç