Bekçilik Yazılı Sınav Tarihi Açıklandı: İşte Polis Akademisi Bekçi Alımı Sınav Tarihi ve Yerleri

Bekçilik Yazılı Sınav Tarihi Açıklandı: İşte Polis Akademisi Bekçi Alımı Sınav Tarihi ve Yerleri

Son dakika haberi: Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı ve sınavın tarihi, sınavın yapılacağı iller duyuruldu.

Eğitim 13.5.2022 00:33 4
Bekçilik Yazılı Sınav Tarihi Açıklandı: İşte Polis Akademisi Bekçi Alımı Sınav Tarihi ve Yerleri

Bekçi alımı sınav tarihi açıklandı.

Polis Akademisi Başkanlığı 2022 yılı 3 bin 250 bekçi alımı yazılı sınav tarihini ve sınav soruları hakkında detayları açıkladı.

Akademi resmi internet adresinden yayımlanan son dakika duyurusu şu şekilde:

"SINAVA GİRECEK PERSONELDE ARANACAK ŞARTLAR

18/06/2020 tarihli ve 31159 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 7245 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu ve 02.03.2018 tarihli ve 30348 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinin ilgili hükümlerinde belirtilen şartları taşıyan en az lise ve dengi okul mezunu erkek adaylar başvuru yapabilecektir.

SINAV TARİHİ, SAATİ VE YERİ

2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı 17 Temmuz 2022 Pazar günü saat 10.00’da Ankara, Batman, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Sivas il merkezlerinde yapılacaktır.

Bekçilik sınavına gireceklerle bilgi alış verişi için TIKLAYIN

SINAV GİRİŞ BELGESİ AÇIKLAMA TARİHİ

Adaylara ait sınav giriş belgeleri 08 Temmuz 2022 tarihinde www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacaktır

SINAV KONULARI VE SORU DAĞILIMLARI

Sınavda sorulacak sorulara ait konu başlıkları:

SINAVIN YAPILACAĞI İLLER

 

Adaylar sınava, sınav giriş belgesi ve üzerinde T.C. kimlik numarası yer alan geçerli kimlik belgelerinden birisi (Nüfus cüzdanı/T.C. kimlik kartı, sürücü belgesi, geçerlik süresi devam eden pasaport) ile gireceklerdir. Sınav giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
Nüfus cüzdanlarını değiştirmek için Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaparak, nüfus cüzdanları Nüfus Müdürlüklerince alınan adaylar, Nüfus Müdürlüklerince kendilerine verilen fotoğraflı, barkodlu-karekodlu T.C.geçici kimlik belgesi ile sınava alınabilecektir.
Koronavirüs tanılı olan aday/adaylar olması durumunda, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan ‘Covıd-19 Kapsamında Kurum ve Kuruluşlar Tarafından Ölçme/Değerlendirme Amaçlı Yapılan Yazılı Sınavlarda (Ulusal Sınavlar Hariç) Alınması Gereken Önlemler’ doğrultusunda sadece sınavın yapılacağı il merkezlerinde işlem yapılacaktır.
Sınav sonuç bilgileri 05 Ağustos 2022 tarihinde www.meb.gov.tr ve/veya http://odsgm.meb.gov.tr ile https://www.pa.edu.tr/ internet adreslerinden yayımlanacaktır.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak olup yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından çıkarılmasıyla hesaplanan puanlar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır.
Sınavda  değerlendirme  için  [Puan=((Doğru Sayısı-(Yanlış Sayısı/4)) / Soru Sayısı) x 100]    formüllü kullanılacaktır.
Başarı puanı hesaplaması sonucu eksi puan alan adayların puanları 0’a (sıfır) tamamlanacaktır.
Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.
Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılır.

SINAV İTİRAZLARI

Adaylar, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının www.meb.gov.tr ya da http://odsgm.meb.gov.tr ve https://www.pa.edu.tr internet adreslerinden yayımlanmasını takip eden en geç 2 (iki) iş günü içerisinde, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise, sonuçların ilan edildiği tarihi takip eden en geç 2 (iki) iş günü içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığına yapacaklardır.
İtirazlara yönelik tüm sonuçlar adaylara Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı tarafından bildirilecektir.
Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

Süreçten bildirimle haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (4)

Seç

Ziyaretçi 11 Gün Önce
Öncelik üniversite mezunlarını verilsin hepsi ortalıkta boş boş geziyorlar gençler başka bir işte yapamıyorlar
Ziyaretçi 11 Gün Önce
Ortalıkta o kadar torpil varken sınava girmek masraf yapmak çok saçma Türkiye geneli 3250 çok az Mersin'e 75 kişi hiç şansımız yok bide 340 TL sınav ücreti mi olur bence 100 ile 150 iyidi
Ziyaretçi 11 Gün Önce
Yanlış il seçimi yaptım nasıl duzeltirim
Ziyaretçi 11 Gün Önce
Ben kaçırdım başvuruyu ek başvuru varmı acaba