Bedelli askerlikte yeni gelişme: Kontenjan sayısı yükseltildi

Bedelli askerlikte yeni gelişme: Kontenjan sayısı yükseltildi

Son dakika haberi: Bedelli askerlik kontenjanında değişikliğe gidildi. HaberTürk yazarı Bülent Aydemir, bedelli askerlik kontenjanının revize edildiğini kaleme aldı.

Haberler 17 Ocak 2023 13:39 0
Bedelli askerlikte yeni gelişme: Kontenjan sayısı yükseltildi

Son dakika haberi: Bedelli askerlik kontenjanı yükseltildi.

Bedelli askerlik kontenjanında değişikliğe gidildi. HaberTürk yazarı Bülent Aydemir, bedelli askerlik kontenjanının 120 - 140 bin arasından 225 bine yükseltildiğini yazdı.

Aydemiz söz konusu yazısında "Bu yıl bedelli askerlik için 120-140 bin arası kontenjan ayrılmıştı. Başvuruların bu rakamı bir hayli aştığını ve bazı gençlerin kuraya kalacaklarını daha önce duyurmuştum. Bu yıl için bedelli askerliğe tam 225 bin genç müracaat etti. Bu durumda 100 bine yakın genç kuraya kalacaktı" ifadelerini kullandı.

HaberTürk yazarı Bülent Aydemir, söz konusu yazısına şu ifadeler ile devam etti

"Yarın bedelli müracaatlarının sonucu açıklanacak. Açıklanmadan müjdeyi ben vermiş olayım… Bu yıl, bütün şartlar zorlanarak başvuranların tamamı 28 günlük temel eğitime alınacaklar. Yani parasını yatıran ve gerekli şartları taşıyan 225 bin gencimiz bedelliden yararlanabilecek.
Milli Savunma Bakanlığı, gençlerin mağdur olmaması için çok hassas ve titiz bir çalışma yürüttü. Temel askerlik eğitimi veren er eğitim birliklerinin sayısı ve kıtaya teslim olma periyotları artırıldı. Bu yılın bir benzeri çalışma önümüzdeki yıl da yapılacak. Başvuranların tamamına bedelli askerlik imkânı tanınacak. Müracaatını yapıp parasını yatırmış olanlar, önümüzdeki yılın değil, bir önceki yılın ücretleri üzerinden askere alınacak. Yıl sonuna kadar müracaatını yapıp kanun gereği iki ay içinde parasını yatıramayanlar ise yeni ücrete ve şartlara tabi olacaklar."

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR 2023?

Ocak-haziran dönemi için bedelli askerlik ücreti 104 bin 84 lira 16 kuruş olarak belirlendi.

Yorumlar (0)

Seç