Bedelli Askerlik Ücretlerine Büyük Zam Geliyor! O Tarihe Kadar Yapmayanlar Zamlı Ödeyecek!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bedelli Askerlik Ücretlerine Büyük Zam Geliyor! O Tarihe Kadar Yapmayanlar Zamlı Ödeyecek!

Yeni yılda gelecek zamların biri de bedelli askerlik ücretleri. O tarihe kadar başvuru yapmayan kişiler zamlı olarak ödeme yapacaklar. İşte o tarih ve detaylar...

Haberler 20 Ara 2023 0
Bedelli Askerlik Ücretlerine Büyük Zam Geliyor! O Tarihe Kadar Yapmayanlar Zamlı Ödeyecek!

Ocak ayında memur maaş katsayısında beklenen yaklaşık yüzde 50'lik artış, bedelli askerlik ücretini de etkileyecek. Bu artıştan etkilenmemek isteyenler için son başvuru tarihi belirlendi.

2024 bedelli askerlik ücreti belli oluyor! Ne kadar olacak?

SON BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

Takvim'in haberine göre; bedelli askerlik yapmak isteyen gençlerin, 29 Aralık günü mesai bitimine kadar başvurup ödemelerini tamamlamaları gerekiyor. Bu yıl içinde başvurusunu tamamlayanlar, 122,351 TL 4 kuruş ödeyerek bedelli askerlik hakkını elde edebilecekler. Ancak başvuru tarihine kadar yoklama kaçağı veya bakaya kaydı olan yükümlüler, ek bir bedel ödemek zorunda kalacaklar. Geçerli yasal mazeret süreleri hariç, yoklama kaçağı veya bakaya kalınan toplam sürenin her bir ayı için ödenecek ek bedel bin 784 TL 29 kuruş olacak.

BEDELLİ ASKERLİK TUTARI NE KADAR OLACAK?
Bedelli askerlik tutarı, eğer Ocak'ta memur maaş katsayısı yüzde 49 artarsa 182,303 TL'ye, yüzde 50 artış halinde ise 183,526 TL'ye çıkacak. Bu durumda 59,952 TL ile 61,175 TL arasında bir fark ortaya çıkacak. Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel askerlik eğitimini yapacakları birlikleri 2024 yılı Ocak ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacak.

Bedelli askerlik için 61 bin TL az ödeme uyarısı: Başvuru ne zaman  yapılmalı, nelere dikkat etmeli? - 19.12.2023, Sputnik Türkiye

NASIL HESAPLANIYOR?
Bedelli askerlik ücreti, her 6 ayda bir memur maaş zamlarına paralel olarak değişiyor. Memur maaş katsayısı ile 240,000 gösterge rakamının çarpımı sonucu bulunan tutar, bedelli askerlik ücretini belirliyor. Yani memur maaş katsayısı yükseldikçe, bedelli tutarı da yükseliyor.

Tüm zam gelişmelerinden anında haberdar olmak için; ücretsiz olan mobil uygulamamızı indirebilirsiniz:

Android için > TIKLAYIN
İOS için > TIKLAYIN
Huawei İçin > TIKLAYIN

Finans7.com I Yusuf Akıncı I Ankara
Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç