Bayramdan Sonra Karantina Zorunluluğu Kalkabilir

Bayramdan Sonra Karantina Zorunluluğu Kalkabilir

Ramazan Bayramı'ndan sonra koronavirüs kısıtlamaları hakkında yeni esnetilmelerin yapılabileceği, karantinanın kaldırılabileceği bildiriliyor.

Sağlık 08.4.2022 10:25 0
Bayramdan Sonra Karantina Zorunluluğu Kalkabilir

Koronavirüste vaka sayıları ile ağır hasta sayısında yaşanan düşüş sonrası tüm tedbirlerin kaldırılması , sadece bazı tedbirlerin yürürlükte bırakılması konuşuluyor.


Hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah Gaetesi'nde bugün yayımlanan haberde konu koronavirüste hala devam eden tedbirlerdi. 2 seneden bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, hala devam ediyor ancak etkisi ilk zamanlara göre azaldı. Vaka ile ağır hasta sayısında yaşanan azalma sonrası bayramda ek tedbirlerin getirilmesi beklenmezken bayramdan sonra bazı kısıtlamaların kaldırılması konusu gündemde. Önümüzdeki haftalardaki duruma göre bu konular gündeme gelecek ve kararların bayramdan sonra geçerli olacak şekilde alınacağına yer verildi.


Sabah Gazetesi'nden Zübeyde Yalçın , bugün kaleme aldığı yazısında kaynak olarak AK Parti kulislerini gösterdi ve bayramdan sonra kısıtlamaların daha da gevşetilebileceğini söyledi. Bayramdan sonra tartışılacak ilk konunun karantina zorunluluğunun kaldırılması konusu olacağına yer verilirken kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun da kaldırılabileceği aktarılıyor. Ancak bu konuda bazı fikir ayrılıklarının olduğu, kapalı alanlarda ve toplu taşımada maske zorunluluğunun kaldırılmayacağı görüşü de baskın görünüyor.


YAZ AYLARINDA VE BAYRAMDA ANADOLU'YA DOĞRU GÖÇ

Pandemi ile ilgili en büyük endişe , yaz aylarının gelmesi ve bayramın yaklaşması ile birlikte büyükşehirlerden Anadolu'ya yapılacak göç. Tatil, memleket ziyareti ve diğer nedenlerden dolayı tatillerini memleketlerinde ya da başka yerde geçirmek isteyenlerin Anadolu'ya akın edeceği ve bunun pandemide vakaları arttırabileceğine , bu durumun kısıtlamaların kaldırılmasının önüne geçebileceğine yer verildi.


Vaka sayılarının az sayıda seyretmesi ise bu ihtimali biraz düşürüyor. Koronavirüs Bilim Kurulu'nda bu konunun önümüzdeki haftalarda görüşülmesi ve Kabine Toplantısında kararların alınması bekleniyor. Bayramdan önce yapılacak kabine toplantısında , bu konuda kararların kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.


Şimdi hala karantina süreçleri devam ediyor. Koronavirüse yakalanan kişi bir hafta karantinada kalıyor. Temaslı kişiler ise eğer aşılı ise karantinaya alınmıyor. Bunun yanı sıra toplu taşımalarda ve kapalı alanlarda maske zorunluluğu da devam ediyor. Bayram sonrası bu kuralların esnetilebileceği bildiriliyor. Sizce kısıtlamalar kaldırılmalı mı? Aşağıdaki yorum kısmından bu konu hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı yazabilirsiniz.


Yorumlar (0)

Seç