Başvuru başladı: Evi kötü olanlara, dul kadınlara ev alımı için 500 bin TL
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Başvuru başladı: Evi kötü olanlara, dul kadınlara ev alımı için 500 bin TL

Ev almak isteyenler için son dakika açıklaması geldi. Gelen açıklamada Aile Bakanlığı 500 bin TL verildiğini bildirdi.

Başvuru başladı: Evi kötü olanlara, dul kadınlara ev alımı için 500 bin TL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıkladı: Evi kötü olanlara, dul kadınlara ev alımı için 500 bin TL verilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet adresi üzerinden yapılan açıklamada kötü evini yenileyeceklere, evinin yerine yeni ev alacaklara ve eşi vefat eden dul kadınlara 500 bin TL'ye kadar konut alımında deste kverileceği bildirildi.

2024 yılı için söz konusu programlara başvuru şartları belli oldu ve başvurular alınmaya başlandı. Peki başvurular nasıl yapılacak? Başvuru şartları nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Resmi İnternet Adresinden Açıklandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden açıklama yapıldı. Açıklamaya baktığımızda iki farklı gruba 500 bin TL konut desteği verileceği bildirildi. Konut başvurusu yapacak kişilerde aranan şartlar ile başvuruya ilişkin bilgiler ise şu şekilde verildi:

81 il konut yardımı başvurusu için TIKLAYIN

Yardım Programı: Barınma Yardımları

Kapsamı: 3294 sayılı Kanun kapsamında sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin en temel ve zaruri ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesine ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine  yönelik yürütülen yardımlardır.

Başvuran: 18 yaş üstü aile birey

Kimler Faydalanır: 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sınırının altında olan ve sağlıklı barınma şartlarına haiz konutu bulunmayan, en az son bir yıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumlu olduğu yerleşim yerinde fiilen yaşayan, nafaka yükümlülüğüne haiz akrabası bulunmayan kişiler faydalanabilmektedir.

Evrak: Kimlik Belgesi

Tutar:
İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla;
• Basit ev onarımlarında 35.000 TL'ye kadar
• Orta düzey ev onarımlarında 70.000 TL'ye kadar
• Kapsamlı ev onarımlarında 100.000 TL'ye kadar
• Prefabrik ev yapımlarında 300.000 TL'ye kadar
• Betonarme ev yapımları/ev alımlarında 500.000 TL'ye kadar destek verilmektedir.

Ödeme Dönemi:
Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılmakta ve kaynağın 6 ay içerisinde harcamasının yapılması gerekmektedir. Kapsamlı ev onarımında ve ev yapımlarında ise kaynak tahsisi sonrası harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içerisinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir.

Yardım Programı: Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı 

Kapsamı: Eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az üç çocuğa sahip 3294 Sayılı Kanun kapsamındaki kadınlara yönelik ülke genelinde 2023 adet konut yapımını hedefleyen, yerel yönetimler ve hayırseverlerin işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan bir konut destek programıdır.

Başvuran: Kontenjan tanımlanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bulunduğu ilçelerde ikamet eden 18 yaş üstü aile bireyi

Kimler Faydalanır: Eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az üç çocuğa sahip 3294 sayılı Kanun kapsamındaki kadınlar faydalanabilmektedir.

Evrak: Kimlik Belgesi

Tutar: Program kapsamında hane başına 500.000 TL destek sağlanmaktadır. 

Ödeme Dönemi: Ev alımlarında tek seferde ev yapımlarında ise üç dilim halinde kaynak aktarılmaktadır.

Kadın erkek konut grubumuza katılmak, diğer adaylarla tanışmak için > TIKLA KATIL

Yorumlar (6)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
evimiz yok bir süre kirada oturdum şimdi bende gecinemedigimiz için kayinvalidenin yanına taşındık birlik oturuyoruz fakat kendi evin olmayınca olmuyor insanı çok sıkıyorlar kendi evin olmayınca olmuyor devamlı laf
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Sayın bakanım kumar yüzünden boşandım 2 çocukla ortada kaldım evim yok ev sahibi evden çık diyor kiralar başını almış gidiyor nasıl sadece eşi vefat etmiş insanlara verilir bu yardım bizimde kapsamında yalvarıyorum işte yok hep torpilliler giriyor bizede yazık günah özel güvenliğim liseden muhasebe mezunuyum iş yok kuraya giriyorum yok çünkü torpilin yok
Ziyaretçi 3 Ay Önce
illa bi iyilik yapacak saniz kira fiyatlarıni dusurmeye yönelik bir çalışma yapin
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Diğerleri insan değilmi ben 22 yıldır kiradayım 6 aydır kiralık ev arıyorum bulamıyorum bütceme göre.. Aldıgım maaş 9450.tl..Yazıklar olsun diyorum başka birşey demiyorum.. Oy zamanı gidin onlardan alın oyu o zaman😡
Ziyaretçi 3 Ay Önce
kiralar almış başını gidiyor 3 çocuklu bir emekli 10bin maaşla mi gecinecek zaten 5 bin kiraya gidiyor bunları düşünen yok