Bankaların mevduat faizi oranları fırladı: En fazla faiz veren bankanın 1 milyon TL 32 ve 92 günlük faiz getirisi fırladı 2023

Bankaların mevduat faizi oranları fırladı: En fazla faiz veren bankanın 1 milyon TL 32 ve 92 günlük faiz getirisi fırladı 2023

Son dakika haberi geldi: Bankaların mevduat hesapları faiz oranları fırladı. KKM düzenlemesi sonrası faizler tarihi seviyelere kadar geldi.

Bankalar 14 Eylül 2023 09:59 1
Bankaların mevduat faizi oranları fırladı: En fazla faiz veren bankanın 1 milyon TL 32 ve 92 günlük faiz getirisi fırladı 2023

Bir kez daha fırladı: KKM'den mevduat hesabına geçenlere rekor faiz.

Bankaların mevduat faizi oranları adeta fırladı. Sözcü Gazetesi'nden Mehtap Özcan Ertürk bugün kaleme aldığı yazısında kamuya yüksek maliyet ve enflasyonist baskı yaratan KKM hesaplarından çıkışları hızlandırmak için bankaların vites arttırdığını söyledi.

Bankaların özellikle döviz kurundan dönüşlü KKM hesaplarından yeniden dövize dönüşü engellemek için yoğun mesai harcadığı bildirildi. Klasik TL mevduat hesabı ve KKM dönüşlü TL mevduat hesaplarındaki faiz makasının gittikçe açıldığı bildirildi.

TL mevduat hesaplarına baktığımızda faiz oranlarının yüzde 33 ile 42 arasında olduğu görülüyor. TL'den dönüşümlü KKM dönüşünde bu oran yüzde 45 seviyesine kadar çıktı. Dövizden dönüşlü KKM hesaplarında ise faiz oranları yüzde 50'nin üzerine çıkmış durumda.

Bankacılık kaynaklarından alınan bilgilere göre dövizden dönüşlü KKM hesaplarında 1 milyon lira ve üzerinde parası olanlara yüzde 52'ye yakın faiz verildiği açıklandı. 

KKM'YE YENİ DÜZENLEME GELDİ: FAİZLER DAHA DA ARTACAK

Bugün KKM hesaplarına yeni bir düzenleme geldi ve yüzde 15 olan zorunlu karşılık yüzde 25'e çıkarıldı. Bu da bankaların TL mevduatlarında daha fazla kampanya yapacağı anlamına geliyor.

Düzenleme metni şu şekilde:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasından:

ZORUNLU KARŞILIKLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2013/15)’DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

(SAYI: 2023/24)

MADDE 1- 25/12/2013 tarihli ve 28862 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2013/15)'in 6 ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Zorunlu karşılık oranları Türk lirası yükümlülükler için aşağıdaki gibidir:

MADDE 2- Bu Tebliğ 1/9/2023 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Tebliğ hükümlerini Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı yürütür.

3 AYDA REKOR FAİZ GETİRİSİ: İŞTE FAİZ GETİRİSİ HEAPLAMA

TL mevduata para yatıran kişilere yüzde 38 faizde 3 ayın sonunda toplamda 90 bin 991 lira faiz veriliyor.

Dolar dönüşümlü KKM'den çıkarak TL mevduat hesaplarına geçecek vatandaşlara 3 aylık vadede 1 milyon lira karşılığında 124 bin 515 liralık faiz veriliyor. Bu da ayda 41 bin 505 lira faiz getirisi anlamına geliyor. 1 milyon lirası olan ayda 3,5 civarında asgari ücret kazanmış oluyor.

2 MİLYON LİRANIN FAİZ GETİRİSİ NE KADAR?

2 milyon lirasını döviz dönüşümlü KKM hesabından TL mevduata geçirecek vatandaşlara 3 ayın sonunda toplamda 249 bin 30 liralık faiz veriliyor. Bunu aya böldüğümüzde ise ayda 83 bin 10 liralık faiz getirisi oluyor. Bu da 2 milyon lirası olan kişinin ayda 7 asgari ücretten fazla para kazanmış oluyor.

Memur maaşına göre hesaplama yapıldığında ise ayda bu kişi 3,5'tan fazla memur maaşı kazanıyor.

Bu kampanyadan faydalanmak isteyenlerin bankalara müracaat etmesi gerekmektedir.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 17 Gün Önce
batışa gidiyoruz gemi su almaya başladı dicem de ucu kaldı sadece