Bankalar, Neden Kredi Vermediğini Açıkladı

Bankalar, Neden Kredi Vermediğini Açıkladı

Bankalar, son dönemlerde kredilerde neden sıkı davrandıklarını, neden kredi vermediklerini açıkladı.

Kredi 12 Eylül 2022 14:23 0
Bankalar, Neden Kredi Vermediğini Açıkladı

Bankalar bu yüzden kredi vermiyormuş.

Makro ihtiyati tedbirler kapsamında gidilen parasal sıkılaşma ile birlikte bankalar, kredi faizlerini rekor seviyelere çıkarmış ve kredi vermede oldukça zorluklar çıkarmaya başlamıştı. Vatandaşların kredi başvuruları ise art arda ret cevabı almıştı. Buun nedeni ise daha yeni açıklanıyor. 

Banka yetkilileri yaptıkları açıklamada, kendilerinin de bu konudan şikayetçi olduğunu belirtti. Kurumsal bazı kredileri artık veremeyecek duruma geldiklerini söyleyen bankalar, tahvil alma yükümlülüğüne igrmek  istemediklerini, bu nedenle kredileri kapatma yolunu tercih ettiklerini söyledi.

Bundan iki ay önce kredi tartışmasının fitili İSO toplantısında başlamıştı. Merkez Bankası ile sanayiciler arasında başlayan, daha sonra tatlıya bağlanan tartışmadan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan “Son dönemde banka kredilerindeki sıkıntıların kaynağı ekonomi programımız değil finans kesimi ile reel sektör arasındaki geçici bir yaklaşım farklılığıdır.. Bu farklılığın en kısa sürede, üretim ve istihdam odaklı büyümeyi destekleyecek şekilde kapsamlı bir uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Bu konular sonrası kredi maliyetleri gündem oldu ve Merkez Bankası olaya el atarak kredi faizlerine limit getirdi. 

Reuters'e açıklamalarda bulunan bir üst düzey bankacı, kredi karşılığı tutulması zorunlu olan  tahvillere değindi ve “Bankalar likidite sağlamayan bir menkul kıymet istemiyor ve bu riski almak istemiyor, bu yüzden de kredi vermemeleri çok normal” dedi. Başka bir bankacı ise birçok bankanın bu ortamda risk optimizasyonu yaptığını ve kredilerden bazılarının yenileemediğini bildirdi. 

Başka bir bankacı ise “Bankalar verdikleri kısa vadeli krediler için uzun vadeli tahvilleri tutmak istemiyor. Bu yüzden de bazı şirketlerin kredisi yenilenmiyor. Kredisi yenilenmeyen firmalardan öz kaynaklarını kullanarak krediyi kapatanlar var” ifadelerini kullandı.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)

Seç