Bankalar, Kredi Musluklarını Tamamen Kıstı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bankalar, Kredi Musluklarını Tamamen Kıstı

MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı yaptığı son dakika açıklamasında finansmana erişimde ciddi sıkıntı yaşandığını söyledi.

Bankalar 11 Ekim 2022 14:07 0
Bankalar, Kredi Musluklarını Tamamen Kıstı

MÜSİAD'dan son dakika açıklaması: Kredi muslukları iyice kısıldı.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı bir son dakika açıklamasında bulundu. Ticari kredilerde kısıtlamaların devam ettiğini söyleyen Asmalı, finansmana erişim sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Asmalı, ticari kredilerin faizlerine değindi ve  “Buna rağmen ticari kredi büyümesi 13 haftalık yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış olarak hesaplandığında sadece yüzde 17,62 seviyesinde. Özel bankalarda ise bu tek hanelere inmiş durumda. Bu çok düşük. Yani reel olarak ticari kredilerde artış oranı neredeyse eksilerde. Dolayısıyla kredi mekanizmaları şu anda durmuş durumda. Kamu bankalarının desteği olmasa ticari kredideki bu oran enflasyon karşısında ezilecek” dedi.

Kredi musluklarının tamamen kısıldığını söyleyen Asmalı, Merkez Bankası'nın faizleri her geçen gün indirdiğini, enflasyonla mücadele için alınan makro ihtiyati tedbirlerin kredilere etki ettiğini söyleyen Asmalı, “Makro ihtiyati tedbirler kapsamında bankalar ticari kredi faizlerini hafif aşağı çekmiş olsalar da bu sefer tamamen kredi musluklarını kısmış durumdalar. Müşterilerin talep ettiğinden çok daha düşük kredi kullandırıyorlar. Tabii kredi piyasalarındaki bu tıkanık iktisadi faaliyetleri de dizginliyor” dedi.

Finansmana erişime değinerek sözlerini sürdüren Asmalı, “Merkez Bankası, ticari bankaları haftalık bazda finanse ediyor. Merkez Bankası’nın bu kadar kısa vadeli fonlamayla bu işi yapıyor olmasından dolayı, reel sektör uzun vadeli finansmana erişemiyor, uzun vadeli projelere girmek istemiyor. Uzun vadeli finansman olanaklarına daha fazla ihtiyaç var. Maalesef Türkiye ekonomisi belli aralıklarla krediye/faize dayalı sistem tıkanıklıklarını yaşamak durumunda kalıyor. Bu durum Türkiye’nin ortaklığa dayalı bir finans sistemine ne kadar ihtiyaç duyduğunu gösteriyor.” dedi.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç