Bankalar artık kredi veriyor: Ama faizler çok yüksek

Bankalar artık kredi veriyor: Ama faizler çok yüksek

Bankalar kredi vermeye başladı ancak kredi faiz oranlarında yüksek seviye halen devam ediyor. Bu da finansmana erişimde yine sıkıntı çıkarıyor.

İş Dünyası 20 Kasım 2023 0
Bankalar artık kredi veriyor: Ama faizler çok yüksek

Bankalar kredi vermeye başladı: Ancak faizler çok yüksek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe bir açıklamada bulundu. “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde kürsüye geçen Gültepe, burada yaptığı açıklamada finansmana erişim sorununa değindi ve erişim sorununun ortadan kalktığını, ancak kredi faiz oranlarının hala yüksek olduğunu söyledi.

Merkez Bankası'nın art arda aldığı faiz artırım kararı ve piyasada ciddi sıkılaşmaya gidilmesi ile birlikte banka kredilerinde kısıtlamalar oldu. Bankalar, kredileri kısarken faiz oranları da Merkez Bankası'nın politika faizi ile paralel olarak yükselmeye başladı. Özellikle ticari kredilerdeki yükseliş, iş dünyasını olumsuz etkiledi.

KREDİYE ERİŞİM AÇILDI AMA FAİZLER YÜKSEK

TİM Başkanı Gültepe katıldığı programda yaptığı açıklamada krediye erişimde önemli adımlar atıldığını söyledl ve “Krediye erişim konusunda önemli adımlar atıldı. Ancak bu kredilerin maliyeti büyük bir sorun. Bu sorunu çözmek için de görüşmelerimiz devam ediyor. Kısa sürede bu sorunu da çözeceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

GAİB Koordinatör Başkanı Fikret Kileci yaptığı açıklamada, deprem sonrası geçen senenin ihracat rakamlarını yakalamak adına yoğun çaba gösterdiklerini söyledi ve “Dünya değişiyor. Bu değişime ayak uyduranların ayakta kalacağı bir döneme girdik. Yıllarca binbir türlü emekle kazandığımız pazarları kimseye kaptırmamak için zaman ve kaynağımızı doğru kullanarak değişime ayak uydurmalıyız” ifadelerini kullandı.

Törende ihracat rekoru kıran 100 firmaya ödül verildi. İlk 10 firma şu şekilde oldu:

1-Altunkaya İnşaat Nakliyat Gıda Tic. A.Ş.

3-Sanko Dış Tic. A.Ş.

4-Mutlu Makarnacılık San. ve Tic. A.Ş.

 5-Şölen Çikolata Gıda San.ve Tic. A.Ş.

6-Dia Bakliyat A.Ş.

7-Kadooğlu Yağ San. ve Tic.A.Ş.

8-Gülsan Sentetik Dokuma San. ve Tic. A.Ş.

9-Nadir Yağ San. Ve Tic. A.Ş.

10-Erol Dış Tic.Ltd.Şti

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;