Bakır ve Çinko Fiyatlarında Sert Düşüş: İşte Nedeni ve Tahminler Beklentiler

Bakır ve Çinko Fiyatlarında Sert Düşüş: İşte Nedeni ve Tahminler Beklentiler

Son dakika haberi: Bakır ile Çinko fiyatlarında sert düşüş yaşandı. İşte fiyatlarda son durum ve tahminler ile yorumlar.

Emtia 5 Tem 2022 18:42 0
Bakır ve Çinko Fiyatlarında Sert Düşüş: İşte Nedeni ve Tahminler Beklentiler

Son dakika haberi: Bakır ve çinko fiyatlarında süren değer kaybı bugün de devam etti ve küresel resesyon endişeleri 17 ayın en düşük seviyesine kadar geriledi.

Küresel piyasalarda son dönemlerde gittikçe artan enflasyon, beraberinde parasal sıkılaşmayı da getirdi. Dünyada hemen hemen tüm merkez bankaları, art arda aldıkları faiz artırım kararları ile artan enflasyonun önüne geçmeye çalışıyor. 

Faiz artırımları, parasal sıkılaşmalar ve alınan tedbirler ise beraberinde resesyon tehlikesini de getirdi. ABD ekonomisinde son dönemlerde resesyon açıklamaları art arda gelirken sene sonuna doğru resesyon yaşanabileceği bildiriliyor.

Bu durumun yanı sıra Çin'de yaşanan toparlanma ve taleplerin azalması da emtia fiyatlarını düşürdü. Bakır fiyatında bu gelişmeler sonuu 17 ayın en düşük seviyesi görüldü. 

2008 senesinde yaşanan ekonomik krizden şimdiye kadar , çeyrek bazda yaşanan en sert düşüş olan bu düşüşle birlikte bakır fiyatı 8 bin doların altına kadar geldi. 

Citic Futures Co. tarafından yayımlanan bir değerlendirme notunda Amerika'nın resesyona ilerlediğine dair endişelerin bakır ticaretini domine ettiğini bildirdi. Söz konusu duruma göre kısa vadede teknik bir düzeltmenin mümkün göründüğü, ancak orta ve uzun vadede fiyatların düşmeye devam edeceğine yer verildi. 

Çinko fiyatlarında da Çin hareketliliği yaşandı. Rusya'dan dolayı doğan açığın doldurulması için Çin, üretim fazlasını Avrupa'ya yollama kararı aldı ve buna hazırlıklara başladı. Bu nedenle çinko fiyatında düşüş yaşandı. 

UBS AG’ye göre düşen talep ve Çin’in net ihracatçı konumuna geçmesi ile birlikte metalde yaşanan sıkışıklığı hafifletmesinin beklendiği öğrenildi. 

Bakır fiyatlarına baktığımızda, Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 1,4'lük bir düşüş gösterdi ve ton başına 7 bin 891 dolara kadar geriledi.

Yorumlar (0)

Seç