Bakanlık açıkladı: Şap hastalığına ilişkin 8 işletmede karantina başlatıldı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bakanlık açıkladı: Şap hastalığına ilişkin 8 işletmede karantina başlatıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Irak'ta ortaya çıkan SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin 8 işletmede karantina başlattı.

Haberler 9 Mart 2023 16:36 0
Bakanlık açıkladı: Şap hastalığına ilişkin 8 işletmede karantina başlatıldı

Son dakika: Tarım ve Orman Bakanlığı, Irak'ta ortaya çıkan SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin 8 işletmede karantina başlattı.

Tarım ve Orman bakanlığı tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Irak'ta ortaya çıkan, besi hayvanlarına özgü SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vakanın Türkiye'de tespit edildiği ve 8 işletmede kordon-karantina dahil tüm tedbirlerin alındığı açıklandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Irak'ta şap hastalığıyla ilgili gelişmelerin ortaya çıkması üzerine, Avrupa Birliği Şap Hastalığı ile Mücadele Komisyonu (EuFMD) koordinasyonunda Numune Gönderme ve Test Etme Protokolü çerçevesinde, Bakanlığımıza bağlı Şap Enstitüsü Müdürlüğümüze incelenmek üzere farklı mahallerden numuneler gönderilmiştir. Enstitümüzce, bir numunenin, daha önce ülkemizde rastlanmayan SAT-2 serotipi olduğu tespit edilerek etken izole edilmiş ve ülkemizde bu serotipe karşı aşı üretimi için çalışmalara ivedilikle başlanmış, il müdürlüklerimizin yanı sıra tüm paydaşlar konuyla ilgili uyarılmıştır. Bakanlığımızca, hastalığın ülkemize sıçramasının engellenebilmesi için ilgili kurumlarla derhal iletişime geçilerek, sınır gözetim ve yol kontrol faaliyetlerinin artırılmasına ilişkin gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Sahada titizlikle yürütülen çalışmalar neticesinde, SAT-2 serotipi şap hastalığını taşıyan ilk vaka tespit edilmiştir. Halihazırda hastalık görülen 8 işletmede kordon-karantina dahil olmak üzere tüm tedbirler alınmıştır" denildi.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'ne (DSÖ) 8 Mart'ta gerekli bildirimde bulunulduğu kaydedilerek, "Şap Enstitü Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde ise SAT-2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir. Bu gelişmeler üzerine toplanan Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi tarafından hastalığın yayılmasını önleyici tüm tedbirler alınmış olup, kesim, ithalat ve ihracat amaçlı yapılan sevkler dışında, şap hastalığına duyarlı tüm hayvan hareketleri (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince ülke genelinde durdurulmuştur. SAT-2 serotipi şap hastalığına ilişkin tüm gelişmeler ilk andan itibaren Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Bakanlığımız, büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir" açıklaması yapıldı. 

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç