Bakan Yumaklı'dan hayvan üreticilerine müjde: Satılmayan kurbanlıkları ESK satın alacak
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bakan Yumaklı'dan hayvan üreticilerine müjde: Satılmayan kurbanlıkları ESK satın alacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı yaptığı son dakika açıklamasında satılmayan kurbanlıkların ESK tarafından satın alınacağını açıkladı.

Haberler 29 Haz 2023 16:02 0
Bakan Yumaklı'dan hayvan üreticilerine müjde: Satılmayan kurbanlıkları ESK satın alacak

Son dakika: Satılmayan kurbanlıkları ESK satın alacak.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından bir son dakika açıklaması geldi. Bakan Yumaklı yaptığı açıklamada satılmayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını duyurdu. 

Kastamonu’da bir dizi programa katılan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Kastamonu Valiliğinde düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Programa Bakan Yumaklı’nın yanı sıra Kastamonu Valisi Avni Çakır, AK Parti Kastamonu milletvekilleri Serap Ekmekçi ve Halil Uluay, belediye başkanları, siyasi parti ve STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşları ile bayramlaşan Yumaklı, bayramı Kastamonu’da, hemşehrileri ile geçirmekten dolayı mutluluk yaşadığını ifade etti.

HAYVAN ÜRETİCİLERİNE DEVLET GARANTİSİ

Kurban Bayramı’nda satılamayan havanlarla ilgili açıklamalarda bulunan Yumaklı, “Bayram öncesinde olduğu gibi, bakanlığımıza ait birimlerimiz özellikle hayvan sevkleri ile ilgili, çok yoğun bir faaliyete başladılar, hala devam ediyorlar. Bütün Türkiye için ifade etmek istiyorum, herhangi bir sorun olduğunda bakanlığımızın ilgili birimlerine başvurabilirler. Arkadaşlarımız, zaman ve mekan merhumlarını tanımadan bakanlığımızın bayramı herhangi bir sorun olmaksızın geçirilmesi için görevlerinin başındalar. Bugün ikinci gün belki erken olacak ama bunun duyurusu yapmış olayım. Hayvan satış noktalarına hayvanlarını getiren üreticilerimizin herhangi bir şekilde hayvanlarının satılamaması durumunda Et ve Süt Kurumu bu hayvanları önceki yıllarda olduğu gibi yine alacak. Hatta üreticilerimizin hayvanlarını o noktalara getirirken nakliye, bakım ve besleme gibi maliyetlerini de telafi edici primleri de düzenlemeye ekleyecekler. Arkadaşlarımız bugün itibari ile hayvan satış noktalarında hayvanlarını satamamış olan üreticilerimizin ellerindeki hayvanlarının Et ve Süt Kurumu tarafından nasıl alınacağına dair bilgileri verecekler” dedi.

VATANDAŞLARA ÇAĞRI: ORMANDA ATEŞ YAKMAYIN

Orman yangınlarının önlenmesi için vatandaşlara seslenen Yumaklı, “Kastamonu’dan bütün Türkiye’ye bir mesaj vermek istiyorum. Orman yangınlarının önemli kısmı insan hatasından kaynaklanıyor. Bizim basit gördüğümüz olayların sonuçlarını geçen yıllarda ülkemiz yaşadı. Büyük acılara sebep olduğunu gördük. Sadece buna ağaç yanması olarak bakmayın. O sistemde ne varsa bir daha geri dönmemek üzere yok olduğunu mutlaka göz önüne alın. O yüzden, bütün vatandaşlarımızdan bir istirhamım var. Piknik gibi etkinliklere belirlenen alanlara gidelim. O alanların dışında herhangi bir yerde ateş yakmayalım. Mangal gibi şeyleri yaptıktan sonra izin verilen yerlerde bile ateşin söndürülmesi için bütün tedbirlere dikkat edelim. Ormanlara gözümüz gibi bakalım. Çünkü bizim en büyük zenginliklerimizden bir tanesi. Ormanlarımızın korunması için bütün vatandaşlarımızın özellikle ilgi ve alakalarını istirham ediyoruz. Herhangi bir ateş, duman görüldüğünde bunu ilgili arkadaşlarımıza ihbarını yaparsanız, oraya intikal edeceğiz. Geçen yıl ortalama 11 dakikada müdahil olmuştuk, bu yıl hedefimiz 10 dakikaya indirmek. O bir dakikada binlerce dönümün kurtarıldığını görmüş oluyoruz. Gönül ister, böyle bir şey olmasın” diye konuştu.

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç