Bakan Uraloğlu Açıkladı: Türkiye Kart Projesi Geliyor! Türkiye Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

Bakan Uraloğlu Açıkladı: Türkiye Kart Projesi Geliyor! Türkiye Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu; tüm Türkiye'de ulaşımda, alışverişte ve diğer yerlerde geçerli olacak olan Türkiye Kart projesini duyurdu! Peki Türkiye Kart nedir? Ne işe yarar? İşte detaylar...

Haberler 11 Eylül 2023 16:21 0
Bakan Uraloğlu Açıkladı: Türkiye Kart Projesi Geliyor! Türkiye Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ulaşım hizmetleri ve finansal sistemde kullanılması planlanan Türkiye Kart projesinin pilot uygulamasının Konya'da tamamlandığını ve uygulamayı 81 ilde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

Ülkemizin hemen her şehrinde genelde toplu ulaşımda ancak bazı şehirlerde daha geniş alanda olmak üzere akıllı kartlar kullanıma sunuldu. Bununla birlikte her şehrin kartı diğer şehirde geçerli olmuyor. Bunu ortadan kaldıracak Türkiye Kart, yeni bir dönemi başlatmaya hazır.

Türkiye Kart nedir?

Türkiye Kart vatandaşlara pek çok işlemi tek bir yerden yapma imkânı sunuyor. POS cihazlarında, ATM'lerde, bankalarda, harç ödemelerinde, vergi ödemelerinde, yiyecek-içecek otomatlarında, toplu taşımada, ulaşımda vatandaşlar sadece Türkiye Kart ile ülkemizin yer yerinde kullanım sağlayabilecek.

Türkiye Kart ve Alzheimer hastalarına akıllı bileklik geliyor

Para yükleme işlemleri ise PTT şubeleri, bankalar, çevrim içi platformlar ve anlaşmalı iş yerlerinden yapılabilecek. Troy ödeme sistemleri temelinde geliştirilen Türkiye Kart aslında ön ödeme kartını ve ulaşım kartını bir araya getiriyor.

Teknik altyapı testleri Konya'da tamamlanan Türkiye Kart yıl sonuna kadar 6 şehirde kullanıma sunulmuş olacak. TCDD ve TCDD Taşımacılık tarafından işletilen tüm raylı sistemlerde Türkiye Kart'ın devreye alınmasına yönelik çatı sözleşme süreçleri de devam ediyor. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında sözleşme sonrası entegrasyon süreçleri başlatılacak.

 

Yorumlar (0)

Seç