Bakan Şimşek'ten cari açık açıklaması
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bakan Şimşek'ten cari açık açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten cari açık ile ilgili son dakika açıklaması geldi. İşte son dakika haberinin detayları...

Ekonomi 12 Mart 2024 0
Bakan Şimşek'ten cari açık açıklaması

Son dakika: Bakan Şimşek'ten cari açık açıklaması geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten cari açık ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan Şimşek sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada cari açığın milli gelire oranının yılın ilk çeyreğinde yüzde 3'ün altına gerileyeceğine işaret ederek, "Bu yılı, Orta Vadeli Program'da (OVP) yüzde 3,1 olan öngörümüzden daha düşük ve sürdürülebilir cari açık seviyesine yakın bir oranla tamamlamayı bekliyoruz" dedi.

Ocak ayında yıllık cari açıktaki iyileşmenin, geçen yılın mayıs ayına göre 22,6 milyar dolara ulaştığını aktaran Şimşek, şunları söyledi:

"Şubat ayında da devam eden dış ticaret açığındaki düşüşle, ilk çeyrek sonunda cari açığın milli gelire oranı yüzde 3'ün altına gerileyecektir. Bu yılı OVP'de yüzde 3,1 olan öngörümüzden daha düşük ve sürdürülebilir cari açık seviyesine yakın bir oranla tamamlamayı bekliyoruz. Bu performans makro finansal istikrarı güçlendirerek dezenflasyon sürecine de ilave katkı sağlayacaktır"

Finans7.com I Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç