Bakan Özhaseki: Kendi evini yapacaklara 1 milyon TL verilecek
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bakan Özhaseki: Kendi evini yapacaklara 1 milyon TL verilecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı yaptığı açıklamada kendi evini yapacaklara 1 milyon lira vereceklerini söyledi.

Emlak 18 Ağu 2023 08:37 2
Bakan Özhaseki: Kendi evini yapacaklara 1 milyon TL verilecek

Devlet, kendi evini yapacaklara para verecek.

Elazığ'da düzenlenen toplu açılış ve temel atma töreninde açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kendi evini yapacak vatandaşlara destek ödemesi yapılacağını, hibenin yanı sıra faizsiz kredi de verileceğini söyledi.

Antakya'nın neredeyse yüzde 90'lık kısmının yok olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Bakan Özhaseki, “Antakya’nın neredeyse yüzde 90’ı yok olmuş. Hatay’ın merkezi Antakya demek zaten. Siz oradan alıp o yüzde 90 olan konutu -ki toplamda Hatay’da 250 bin civarda yıkılan konut var- nereye koyacaksınız? Öyle bir rezerv alan bulamıyorsunuz ki ve bir de insanlar hatıraları olan, yerlerden uzaklaşmak istemiyorlar. Eğer vatandaşlarımız derse ki, ‘Ben köyümde konutumu yaparım’, onlara bir taraftan hibe bir taraftan da kredi vererek evlerini yapmalarını sağlayacağız. Projelere de vereceğiz. Bizim kontrolümüzde devam edecek ama sağlıklı bir şekilde yaptığı takdirde sonuna kadar destekleyip parayı vereceğiz, sonunda tapuyu verirken de bir kısmını 2 sene vadesiz ödemesiz, 10 sene faizsiz bir şekilde yarısını verdiğimiz kredinin geriye dönüşünü isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

1 MİLYON TL VERİYORUZ

Bu durumun büyük bir avantaj olduğunu söyleyen Özhaseki, “Ortalama köyde bir ev 1 milyon liraya mal oluyorsa, devlet olarak 1 milyon lirayı veriyoruz, o iş yaptıkça parayı vereceğiz"

Bakan açıklamasının devamında geri ödemelerle ilgili, "Ev bitti, sonra yarısının 2 sene sonra başlamak üzere 10 yıl boyunca senedini isteyeceğiz, o günlerde 3 bin lira civarında olacak aylık taksidin de kimseye dokunmayacağını herhalde herkes de tahmin eder. Şehir merkezlerinde de binalarda bulunan kardeşlerimiz en az yarısı anlaşıp bir araya geldiği takdirde aynı krediden istifade edecekler. Eğer evleri biraz daha büyükse 1 milyon 300 bin liraya kadar biz para vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bakan projeye başvuru sayısının 180 bini geçtiğini söyledi.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Yerinde dönüşüm projesine başvuru yapacakların aşağıdaki adımları izlemesi gerekmektedir:

Kadın erkek konut grubumuza katılmak, bilgi alış verişi yapmak ve tanışmak için > TIKLA KATIL

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 10 Ay Önce
Sadece deprem bölgesi içinmi geceli
Ziyaretçi 10 Ay Önce
adam gibi yazın