Bakan Kurum 1 Milyon Konut Arsası İle İlgili Detayları Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bakan Kurum 1 Milyon Konut Arsası İle İlgili Detayları Açıkladı!

Başvuruların alınmaya devam ettiği 1 milyon konut arsası projesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum detayları anlattı.

TOKİ Başvuru 25 Ekim 2022 23:43 2
Bakan Kurum 1 Milyon Konut Arsası İle İlgili Detayları Açıkladı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon programında 1 Milyon Konut Arsası ile ilgili müşterek ve müstakil arsa detaylarını anlattı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Başvuruların alınmaya devam ettiği 1 milyon konut arsası projesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum detayları anlattı. Bakan Kurum, konut arsasında vatandaşların ister müstakil ister müşterek arsaya diledikleri gibi başvurabileceklerini ifade ederek alt yapılı yapısı hazır konut arsaları için hazırlanacak imar planına uygun evleri yapabileceklerini söyledi. Bakan Kurum, ister müstakil ister müşterek arsalarda, hak sahiplerine konut yapım sürecinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı'nca destek olunacağını söyledi.

Müstakil Arsalara Proje Desteği

Müstakil parsellere başvuran vatandaşlar için teknik ve hukuki destek sağlanacağına vurgu yapan Bakan Kurum, "Müstakil parsellerde vatandaşımız bizim yapmış olduğumuz imar planları çerçevesinde kendi evini o imar planına uygun olarak yapacak. Ruhsatlarını ilgili belediyelerden alacaklar. Burada da hem teknik hem hukuki desteği vereceğiz. İsterlerse eğer proje desteği sağlayacağız. Yöresel mimarilerimize uygun projelerimiz var. Bu projelerden onlara destek de sağlayacağız. Ve burada kendi konutunu istediği, dilediği gibi yapabilecek" diye konuştu.

"Vatandaşlarımız Hisseli Parsellerde Konutlarını İsterlerse Kendileri Yapacak, İsterlerse de TOKİ Başkanlığımız Onlara Yapım Desteği Verecek"

Konut arsalarıyla ilgili müşterek parseller hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müşterek parsellerde de yine yapmış olduğumuz imar planları çerçevesinde olacak. Bu parseller sosyal konutları yapacağımız yerlere yakın veya içerisindeki alanlar olacak. Biz altyapısını getireceğiz. Yani sosyal konutla birlikte altyapısını hazırlayacağız. Elektriğini, suyunu, yollarını, kaldırımını, bunları yapacağımız için vatandaşımıza altyapısı hazır halde vereceğiz. Vatandaşımız müstakilde kendi projesine veya bizim vereceğimiz projeye uygun bir şekilde inşasını yapabilecekler. Faizsiz ve yüzde 40 sübvansiyon söz konusu olacak. Yıllara göre hiçbir artış söz konusu değil. Müşterekte ise bizim imar planlarında belirlediğimiz parsellere vatandaşlarımız şerefiyesine o alanlarda 4-5 bin metrekarelik parseller oluşturacağız. Vatandaşlarımız bu hisseli parsellerde kendileri bir araya gelerek, ister müteahhide kat karşılığı işlerini verecekler, isterseler kendileri yapacaklar. İsterlerse de TOKİ Başkanlığımız onlara yapım desteği verecek. Aslında müşterek parsellerden konut alan vatandaşlarımız TOKİ'ye müracaat ettiklerinde, TOKİ Başkanlığımız onlar adına aynı sosyal konut projesinde olduğu gibi gelecek onların adına bu süreci yönetecek, ihalesini gerçekleştirecek, yüklenici firmayla sözleşmesini yapacak, inşaatların sürecini takip edecek ve vatandaşımız eğer çoğunlukta bu yönde talep gösterirse en sonunda gidip işte anahtarlarını vatandaşlarımıza verecek."

"Vatandaşlarımız 10 Yıl Faizsiz Bir Şekilde Arsa Bedellerini Ödeyebilecek"

Konut arsalarının 10 yıl faizsiz şekilde geri ödemesi olduğunu söyleyen Bakan Kurum, yıllara göre artış olmayacağını ifade ederek, "Vatandaşımız 10 yıl faizsiz bir şekilde eriştiği arsaya konutlarını TOKİ Başkanlığı eliyle yaptırabilecek. Bu çok önemli bir süreç ve imtiyaz. Hazine Maliye Bakanlığımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla yapım ve finansla ilgili gerekli desteği de sağlayacak. 'Al arsanı da verdik. Git başının çaresine bak' demeyeceğiz. Müşterek arsada hak sahip olan kişileri birleştireceğiz ve onların adına süreci yöneteceğiz" dedi.

 

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
o yüzden mi şart koşulunda iki yıl içinde ev yapma zorunluluğu getirdiniz nerde kaldı dar gelirli aile yardım taksit mi ödesin evmi yapsın aynı anda
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Sayın bakanım ama önden istenen parayai veremiz imkansız diye bilirim