Bakan Karaismailoğlu: 'Yurt Dışına Mühendis İhraç Eder Hale Geldik'

Bakan Karaismailoğlu: 'Yurt Dışına Mühendis İhraç Eder Hale Geldik'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Karaismailoğlu mühendis ihraç ettiklerini söyledi.

Haberler 23.4.2022 11:36 0
Bakan Karaismailoğlu: 'Yurt Dışına Mühendis İhraç Eder Hale Geldik'

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndna tepki çeken bir açıklama: Yurt dışına mühendis ihraç eder hale geldik.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil KAraismailoğlu bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan KAraismailoğlu, Kars Gençlik Merkezi'nde düzenlenen sahur programına katıldı ve gençlerle sahurda sohbet etti. Üniversite öğrencileri ile bir araya gelen Bakan Karaismailoğlu, öğrencilere hitap etti.

2002 senesinden önce Türkiye'de ulaştırma sektöründe ciddi eksiklikler olduğunu, daha sonra ciddi hamleler geldiğini söyleyen Bakan Karaismailoğlu, "Eksiklikleri gidermek için ciddi hamleler, iyi planlamalar yapmak lazımdı. Çünkü bizim çok paramız yok, az parayla maksimum faydalı işler yapmamız gerekiyordu. Bugüne geldiğimizde bölünmüş yolumuzun 28 bin 600 kilometreye ulaşması, havalimanı sayımızın 57'ye ulaşması, demiryollarımızın 13 bin 22 kilometreye ulaşması, denizdeki liman ve tersane sayılarının artması, haberleşme sektöründeki gelişmeler, hayal edilemeyecek şeyler bu kısa süre içerisinde başarıldı." dedi. 

 

"YURT DIŞINA MÜHENDİS İHRAÇ EDEN ÜLKE OLDUK"

Yap işlet devret modeli ile ülkeye çok sayıda projenin kazandırıldığını söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin ciddi bir atılım içinde olduğunu söyledi. Nitelikli personel konusuna da değinen Bakan Karaismailoğlu, "Yapılan projeler sayesinde trafik kazalarında yüzde 80'e varan azalmalar sağlandı. Yüzde 80'e varması demek her yıl bizim 10 bin kişinin canını kurtarmamız demektir. Bu da yapılan projelerin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Bugün teknoloji açısından, mühendis ihraç eden ülke haline geldik. Bu yaptığımız işlerde kazandığımız bilgi, beceri ve tecrübe sayesinde oldu. Çanakkale Köprüsü gibi dünyanın gıptayla baktığı en büyük asma köprüsünü yaptık. Yani 2023 metre orta açıklığıyla dünyanın en geniş asma köprüsü, 318 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek çelik kule ayaklarına sahip bir köprüyü tamamen Türk mühendisleriyle yapıyorsunuz." dedi.

Yorumlar (0)

Seç