Bakan İyi Haberi Verdi: Ayçiçek Yağına Yüzde 25 İndirim Geliyor

Bakan İyi Haberi Verdi: Ayçiçek Yağına Yüzde 25 İndirim Geliyor

Ayçiçek yağına indirim ile ilgili sevindiren bir son dakika haberi geldi. Bakan, yüzde 25 indirimin yakın zamanda geleceğini söyledi.

Son Dakika 20.4.2022 15:05 1
Bakan İyi Haberi Verdi: Ayçiçek Yağına Yüzde 25 İndirim Geliyor

Hep zam haberleri yazacak değiliz ya biraz da indirim haberi yazalım: Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yeni hamlesi ayçiçek yağı fiyatlarına yüzde 25 oranında indirim yaptıracak.


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi yaptığı son dakika açıklamasında ayçiçek yağında yapılacak düzenleme ile fiyatların nasıl düşeceğini kamuoyu ile paylaştı. Antalya'da Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı'na giden ve programa katılan Bakan Kirişçi, bakanlık olarak sektör temsilcilerinin sıkıntılarını dinledi ve bakanlık bünyesinde bu sıkıntıların aşılması ile ilgili devam eden çalışmalara değindi.


Önce pandemi , daha sonra da Ukrayna savaşı nedeniyle tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Kirişçi, pandemi döneminde üreticilerin üretimlerini aksatmadığını , üretime devam ettiklerini söyledi. Hükümetin tedarik zincirinde bir aksaklık olmaması için önlemler aldığını ve ürünlerin sorunsuz şekilde tüketiciye ulaşmasında aksaklıkların giderildiğini söyleyen Bakan Kirişçi, ayçiçek yağı, buğday gibi ürünlere yüzde 25 'lik bir indirim geleceğini açıkladı. Bakan açıklamasında, "Ukrayna, mısır, ayçiçeği çekirdeği, ayçiçek yağı, soya gibi ürünleri yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyor" dedi.


UKRAYNA DAHA UCUZ ÜRÜN VERECEK

Savaşta ülkemizin taraf mantığı ile hareket etmediğini, dengeleri gözettiğini söyleyen Bakan Kirişçi, iki ülkenin de dost ve komşu ülkeler olduğunu söyledi. Bakan Kirişçi açıklamasında, "Taraflardan birinin taraftarı olsaydık, savaştan etkilenen iki ülkenin yanına biz de eklenebilirdik. Şu anda her iki ülke de sürekli 3-4 gün geçmez, Ukrayna ve Rusya Tarım Bakanı görüşmek istediklerini belirtirler. Ne için bunu isterler? Çünkü her iki ülke de tarımsal ürünler konusunda dış ticarete konu olabilecek önemli ürünleri olan ülkelerdir" ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin bu ülkelerden aldığı ürünler olduğunu söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Kirişçi, "Örnek vermem gerekirse sadece Ukrayna'nın elinde 27.5 milyon ton dış ticarete konu olan ürün var. Türkiye, 8.5 milyon ton mısır üreten bir ülke. Ukrayna'nın dış ticarete konu olan 13.5 milyon ton mısır stokundan bahsedersem, bu stokun ne anlama geldiğini daha iyi anlamış oluruz. Aynı şekilde 7.5 milyon ton ayçiçeği çekirdeği var. Ayçiçeği yağı değil, çekirdek. 6,5-7 milyon ton civarında ayçiçek yağı var, 1 milyon ton civarında soya var. Bu ürünleri bize dış ticaretteki fiyatının yüzde 25 aşağısına vermeyi taahhüt ediyorlar." dedi ve Rusya'nın durumunun farklı olmadığını, onlarda da sıkışmışlık olduğunu söyleyerek, "Azerbaycan domates konusunda Rusya'nın önemli tedarikçilerinden biriydi. Azerbaycan'la Rusya arasındaki ilişkinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu ilişkiye rağmen artık ürün alışverişlerinde ciddi problemler yaşanıyor. Ama hiçbir zaman biz Rusya'ya, Ukrayna'ya, Azerbaycan'a, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kısıtlama getirmedik" ifadelerini kullandı.


Ayçiçek yağına gelmesi beklenen indirim haberi vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı. Ancak vatandaşlar , bu indirimlerin sadece bir iki kalemde değil tüm ihtiyaç ürünlerinde gelmesini istiyor. Darısı diğer ürünlerin başına.


Yorumlar (1)

Seç

Ziyaretçi 31 Gün Önce
Şekere de indirim gelmeli