Bakan Dönmez Müjdeli Haberi Duyurdu: Karadeniz Doğal Gazı Mart Ayında...

Bakan Dönmez Müjdeli Haberi Duyurdu: Karadeniz Doğal Gazı Mart Ayında...

Karadeniz doğal gazı için geri sayım başladı. Mart ayında evlere geliyor...

Ekonomi 20 Eylül 2022 20:23 0
Bakan Dönmez Müjdeli Haberi Duyurdu: Karadeniz Doğal Gazı Mart Ayında...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez müjdeyi haberi duyurdu! Karadeniz'de bulunan doğalgaz 2023 yılının Mart ayında evlerde kullanılmaya başlanacak.

Bakan Dönmez Filyos Limanı'nda yapılan çalışmaları inceledi.Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Dönmez,Filyos limanına taşınacak olan doğalgazın akacağı hattın 140 kilometresinin tamamlandığını duyurdu. 

BİR AY İÇERİSİNDE..

Bakan Dönmez, “Donanım ve yazılımla alakalı birtakım modernizasyon çalışmaları vardı. Oruç Reis sismik araştırma gemimiz daha çok iki boyutlu sismik araştırmalar yapmak üzere hazırlanmıştı daha önce. Şimdi bu da Barbaros Hayrettin Paşa’da olduğu gibi üç boyutlu sismik araştırma yapabilecek hale geliyor, ekipmanların şu anda montajı devam ediyor. Bir ay içerisinde inşallah buradaki modernizasyon çalışmalarını tamamlayacağız ve yeni görev yerine yollayacağız.” diye konuştu.

Dönmez, Sakarya gaz sahasından Filyos’a kadar yapılması gereken 170 kilometrelik boru hattını gerçekleştiren Castorone gemisine de gittiklerini aktararak, “An itibari ile 16 inçlik doğal gazın taşınacağı ana boru hattının 140 kilometresi tamamlandı, yaklaşık 20-25 kilometrelik bir kısmı kaldı. Yardımcı hat olarak dizayn edilen 10 inçlik boru hattının da 32 kilometresi tamamlanmış oldu, planlandığı şekliyle devam ediyor.” şeklinde konuştu.

"MART AYI İÇİNDE İLK GAZ AKIŞINI GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ"

Gelen gazın rafine edileceği yerde de çalışmaların planlanan şekilde devam ettiğini dile getiren Dönmez, “BOTAŞ’ın ölçüm istasyonu yüzde 80 civarında tamamlanmış durumda. 15 Ekim’de teste hazır hale gelecek. Boru hatlarının da yüzde 70’i tamamlandı, karadaki bu çalışmalar da inşallah kasım ayı içerisinde tamamlanmış olacak. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi inşallah insanımıza, vatandaşımıza Cumhuriyet’imizin 100. yılının ilk çeyreğinde mart ayı içerisinde ilk gaz akışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)

Seç