Bakan Bilgin Açıkladı: Asgari Ücrete Yeni Zam Ne Zaman Gelecek?

Bakan Bilgin Açıkladı: Asgari Ücrete Yeni Zam Ne Zaman Gelecek?

Asgari ücrete yeni zam ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

Çalışma Hayatı 1 Ağu 2022 18:11 0
Bakan Bilgin Açıkladı: Asgari Ücrete Yeni Zam Ne Zaman Gelecek?

Asgari ücrete yeni zam ne zaman yapılacak? 

2022 yılının başında asgari ücrete yapılan zam miktarı enflasyonun yükselmesi ile birlikte ara zammı beraberinde getirmişti. Alım gücünün düşmesi ile birlikte asgari ücret tartışmaları ile ilgili son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. Bakan Bilgin; "Zammın enflasyon karşısındaki dayanıksızlığını bilerek konuşuyoruz. Yıl sonunda da bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız" ifadelerini kullandı.

Enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında her geçen gün daha da yok olan asgari ücret için ara zam da yeterli gelmedi. Tartışmalara yol açan asgari ücret konusunda Vedat Bilgin'den açıklama geldi.

ASGARİ ÜCRETE ZAM NE ZAM GELECEK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye'nin emekçileriyle birlikte kalkındıkça artan büyüme ve refahtan emekçilerinin pay aldıkça önünün açılacağını vurgulayarak şunları söyledi;

-Dolayısıyla biz demokrasi içinde büyümenin emekle devlet arasında, emekle sermaye arasındaki ilişkilerin demokrasi içinde sorun çözecek gücüne inanıyoruz. Önümüzdeki yıl sonu itibariyle bu bahsettiğimiz sorunların daha da hafifleyeceğini tahmin ediyoruz, öngörüyoruz.

-Ama bütün bunlara rağmen ortaya çıkan olumsuzluklara karşı emekçilerimizi korumaya devam edeceğiz. Dün sayın genel başkanla, yönetimle beraber; çalışanlarımızın asgari ücretinde yıl başında yaptığımız yüzde 50'nin üzerinde yüzde 30 zam yapmıştık, kümülatif olarak yüzde 90 üzerinde olan bu zammın enflasyon karşısındaki dayanıksızlığını bilerek konuşuyoruz.

-Yıl sonunda da bunu dikkate alarak yeni bir düzenleme yapacağız. Emekçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz. Elbette ki Türkiye'nin büyümeye, kalkınmaya, yatırıma ihtiyacı var. Sermayeye ihtiyacı var. Burada sermaye düşmanlığı yapmıyoruz ama sermayenin emek düşmanlığı yapmasının karşısında olacağız. Bu sosyal devletin görevidir. 


TEMMUZ ZAMMI İLE YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Yeni asgari ücret brüt 6 bin 471 TL, net 5 bin 500 TL oldu. Asgari ücret zam oranı yaklaşık yüzde 30 seviyesinde gerçekleşti. Böylece 4 bin 253 liralık asgari ücrete 1247 lira ara zam yapıldı. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise 7 bin 603 lira oldu.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA KALDI

Öte yandan, Türk-İş verilerine göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Temmuz'da 6 bin 839 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 22 bin 278 TL’ye yükselmişti.

Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8 bin 929 liraya yükseldi.

 

Yorumlar (0)

Seç