Bahçeli'den yüzde 50+1 hakkında ilk açıklama

Bahçeli'den yüzde 50+1 hakkında ilk açıklama

Son dakika haberi: Bahçeli'den yüzde 50+1 hakkında son dakika açıklaması geldi. İşte Bahçeli'nin ilk yorumu.

Siyaset 21 Kasım 2023 0
Bahçeli'den yüzde 50+1 hakkında ilk açıklama

Devlet Bahçeli'den yüzde 50+1'in değişmesi hakkında ilk açıklama.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir son dakika açıklamasında bulundu. Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen gün yaptığı 50+1 değişmeli açıklamasını değerlendirdi.

Bahçeli açıklamasında şu ifadefleri kullandı:

"Yüzde 50+1 ile ilgili açıklama yapmı ş ve şöyle demişti: Çoğunluğu alan adayın seçilmesi durumunda seçim seri olur uğraştırmaz ve yanlış yollara sevk olmaz. MEvcutta yüzde 50+1, partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli kimin cebinde değil.

Sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları tutarlı ve anlamlıdır. Bu konuda bizim geçmişten bugüne yaptığımız açıklamalar bellidir. Esasen değişim göstermemiştir. 7 Haziran 2018'de yaptığım konuşmada şöyle demiştim: Çok partili siyasi hayatımızda halkoylaması bir milat olmuıştur. Yeni sistemde kutuplaşma ihtimali en aza çekilmiştir. Barajın yüzde 50+1'e çıktığı göz önüne alındığında siyasi partilerin uzlaşmaktan başka seçeneği kalmamıştır.

Türkiye'nin tehditlerle boğuştuğu dönemde kavgayı makul karşılayamazdır. Oyunlar tezgahlanırken Cumhur'un emanetini daha fazla sahiplenme ve müdafa ettik.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi milletimizin bir başarısı, birlik dayanışmanın zırhıdır. demiştim. Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1'dir. dİKKAT EDİN MUHTAR DEĞİL, BLEEDİYE BAŞKANI DEĞİL cUMHURAŞKANINI SEÇİYORUZ. mhp OLARAK DÜN NE DEDİYSEK AYNI ÇİZGİDE VE DÜŞÜNCEDEYİZ.

Ancak Cumhur ittifakı olarak konuşup tartışarak orta yolu bulup uzaşmaya varacağımızın iradesine sahibiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın bahse konu açıklamasını çarpıtanlara da prim vermeyiz. Bunları adam yerine bile koymayız.

Bazılarının Erdoğan Bahçeli'yi sırtından atacak mı? şeklinde yazı yazmaları alçak bir teşebbüz, lanet bir telaffuzdur. Allah'a şükür siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik. Hiçkimseyi de sırtımıza bindirmedik"

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


;