Bahçeli'den dikkat çeken açıklama: Gözünün yaşına bakılmamalı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Bahçeli'den dikkat çeken açıklama: Gözünün yaşına bakılmamalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı son dakika açıklamasında deprem sonrası kentsel dönüşüme dikkatleri çekti.

Siyaset 21 Şubat 2023 11:12 0
Bahçeli'den dikkat çeken açıklama: Gözünün yaşına bakılmamalı

Bahçeli'den deprem açıklaması.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir son dakika açıklamasında bulundu. Bugün partisinin mecliste düzenlenen grup toplantısında konuşan Bahçeli'nin gündemi depremdi. Maraş ve Hatay'da meydana gelen depremlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bahçeli, "İnsanlığın felaketler karşısındaki refleks ve tepkisi coğrafyaların hepsinde hemen hemen aynıdır. Çünkü insan olanın ruhu vardır, kalbi vardır acısı vardır" ifadelerini kullandı.

Yalan haber yapanlara ve fırsatçılık yapanlara tepki göstererek açıklamasını sürdüren Bahçeli, "Yalan Haber yayan, dedikodu çıkaran, malumat kirliliğine umut bağlayan siyasi yamyamlığa heves eden kim varsa insanlığı kuşkulu ve tartışmaya açıktır. Fırsatçılığın karanlığından istifade ede etiketleri arttıranlar, kiraları artıranlar, kasasını doldurmak için hareket edenler bu milletin bir ferdi olamayacağı gibi şerefli de sayılamazlar Depremden Menfaat devşirmenin arayışında olanlar ahlaksızlığın markalarıdır. Bunları tek tek not aldığımız da bilinmelidir" ifadelerini kullandı.

Felaketlerde ortak hareket edilmesi gerektiğini söyleyen Bahçeli, "Siyaseti makul, medeni ve milli ilkelere müzahir yapmaktan aciz olanlar temelsiz eleştirilerini yapmadan önce aynaya bakmalıdırlar. Milli felaketlerde ortak aidiyetler çevresinde uzlaşamayanlar insani değerlere her yönüyle yabancılaşan mihraklardır" dedi.

KABUL ETMEK LAZIM

Türkiye'nin büyük bir felaketin tesirinde olduğunu söyleyen Bahçeli, "Kabul etmek lazımdır ki Türkiye devasa bir müsibetin tesirindedir. Tektonik mirası, jeolojik müktesebatı, meteorolojik özellikleri ile Türkiye'miz doğal afetlerin risk ve tehlikelerine her zaman açıktır. Depremden sellere heyelanlardan çığlara kadar pek çok felaket belli aralıklarla görülmüş ve yaşanmıştır. Kaldı ki Türkiye dünyanın en başta gelen deprem kuşaklarının birisinin üzerindedir. Nitekim deprem bilimciler tarafından K.Maraş depremi dünya üzerinde karada meydana gelen en büyük depremlerden birisi olarak tanımlanmıştır. Depremle mücadele kapsamında 17 Ağustos 1999 Deprem felaketi bir milattır. Bu tarihten önce inşa edilmiş yapılarda zemin etüdü yapma zorunluluğu yoktu. Ahlaksız müteahhitler malzemeden çalmayı alışkanlık haline getirmişti"

KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKILMAMALI

Kentsel dönüşüme değinerek sözlerini sürdüren Bahçeli, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2021 yılında açıklanan yeni kentsel dönüşüm vizyonuna göre 6.7 milyon riskli yapı tespit edilmiştir. Acilen eyleme geçmek lazımdır. Her yıl 300 bin binanın dönüştürülmesi planlanmıştır. Doğal afetler bundan sonra da kaçınılmaz şekilde yaşanacaktır. Dayanıklı bina yapmaktan başka ikinci bir seçenek yoktur. Etkin bir denetim mekanizması ile hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır" dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Felaketten çıkardığımız derslerle daha güvenli, daha sağlıklı bir geleceğin temelini atmalıyız. İnsan kaynaklı sorunları sıfırlamalıyız. İstanbul'da 1 milyon 528 bin 782 binanın olduğu kilometrekareye 3 bin 49 kişinin düştüğü bu kentimizde mevcut yapı stoğunun yüzde 70'nin 99 öncesi dikkate alındığından derhal harekete geçmemiz ertelenemez bir mecburiyettir. İstanbul için dillendirilen felaket senaryolarının bütün ihtimallerini değerlendirip muhtemel depremlere hazır olmalıyız.

Kaybedecek zamanımız yoktur. Cumhur ittifakı olarak biz bu ağır yükü her şart altında kaldırırız. Bedeli ne olursa olsun Türkiye'mize sahip çıkarız. Devlet her şeye hakimdir. İftiralar ise beyhudedir"

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç