B Sınıfı Ehliyetlerin Kapsamı Daha da Genişletiliyor!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

B Sınıfı Ehliyetlerin Kapsamı Daha da Genişletiliyor!

Sene başında gelen düzenlemeyle kapsamı genişletilen B sınıfı ehliyetlere yeni bir düzenleme daha geliyor! Gelecek düzenlemeyle; A2 sınıfı da dahil edilecek! İşte haberin detayları...

Haberler 25 Mart 2024 4
B Sınıfı Ehliyetlerin Kapsamı Daha da Genişletiliyor!

2024 yılı ile birlikte B sınıfı ehliyet sahipleri, artık sadece taksi türü araçları değil, farklı türden araçları da kullanma yetkisine kavuşmuştu. Ancak, bu değişiklik yeterli görülmeyerek, B sınıfı ehliyetin kapsamının yeniden genişletilmesi için yeni bir düzenleme hazırlığına girildi.

Yılın başlarında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen düzenleme, artık B sınıfı ehliyet sahipleri, 125 cc ve altındaki motosikletleri kullanmak için ilave ehliyet alma zorunluluğundan muaf tutuluyor. Bu düzenlemeyle birlikte, sürücülere daha geniş bir araç yelpazesi sunularak, ulaşımda çeşitliliğin artması hedefleniyor.

MOTOSİKLET KULLANIMI İÇİN HERHANGİ BİR KURS YETERLİ

Halk TV'de yer alan habere göre; ancak, son gelişmelere göre yetkililer düzenlemenin kapsamını genişletmeye hazırlanıyorlar. B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc'lik motosikletleri kullanarak şehir içi ulaşımlarını daha pratik ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirmelerinin ardından, ek maddelerin kabul edilmesi gündemde.

A2 SINIFI DA BUNA DAHİL EDİLECEK

Yapılan iddialara göre, yeni düzenleme kapsamında, B sınıfı ehliyet sahiplerinin herhangi bir sürücü kursundan “motosikletler için uygulama direksiyon eğitimi alması” şartının yeterli görüldüğü belirtiliyor.

Ancak sürpriz bir gelişme olarak, iddialara göre A2 sınıfı motorlar da ilerleyen tarihlerde bu düzenlemenin kapsamına dahil edilecek.

A2 EHLİYET SINIFI NEDİR?

A2 ehliyet, Avrupa Birliği'nde standartlaştırılmış bir motosiklet ehliyet sınıfıdır. Bu ehliyet sınıfı, belirli güç ve motor hacmi limitleri olan motosikletleri kullanmaya yetkilidir. A2 ehliyeti, genellikle daha küçük ve orta boyutlu motosikletler için gereklidir ve sürücülere bu tür motosikletleri kullanma yetkisi verir.

Yorumlar (4)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 19 Gün Önce
O zman benim paramı yatırın boşuna param gitti
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Hikaye
Ziyaretçi 20 Gün Önce
iyi güzel de kurs parası bir motor ehliyeti kadar sadece vergisi alınmıyor
Ziyaretçi 20 Gün Önce
A2 sınıfıni b sınıfı ehliyetle kullanabilmek için başvuru yapanlardan ehliyet ücreti isteyen kurumlar var