'Ayda 40 bin liraya çalışacak çoban bulamıyoruz'
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

'Ayda 40 bin liraya çalışacak çoban bulamıyoruz'

Son dakika haberi geldi: Gelen bilgide hayvancılıkla uğraşanlar, ayda 40 bin liraya kadar maaş vermelerine rağmen çoban bulamadıklarını söyledi.

Finans Magazin 19 Eylül 2023 08:52 2
'Ayda 40 bin liraya çalışacak çoban bulamıyoruz'

Ayda 40 bin TL'ye çalışacak çoban bulamıyorlar.

Son dakika haberi: Son dönemlerde ara eleman bulmada yaşanan sıkıntı tarım ve hayvancılıkta da sürüyor. Hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlar, hayvanlarına bakacak çoban bulamamaktan şikayetçi olduklarını söylüyor.

Çoban bulunamadığı için Türkiye genelinde çoban maaşları artmaya devam ederken sene sonuna doğru yaklaşılırken çobanların maaşları memur maaşlarını hemen hemen 2'ye katlamış durumda.

Elazığ İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Sezer bir son dakika açıklamasında bulundu ve çoban bulamamaktan şikayetçi oldu.

Sezer yaptığı açıklamada çobanlara ayda 40 bin liralık maaş verdiklerini ama çoban bulamadıklarını söyledi. Kimsenin bu işi yapmak istemediğini, yaparım diye başlayanların da işi kısa sürede bıraktığını söyledi.

KIZ VERMİYORLAR

Sezer açıklamasının devamında çoban olarak çalışan kişilerin bekarsa kendilerine kız verilmediğini, çobanlığın zor bir meslek olduğunu söyledi.

SİVAS'TA AYLIK 30 BİN TL VERİLİYOR

Sivas'ta ise ayda 30 bin liralık maaş teklif edilmesine rağmen köylüler, çoban bulamadıklarını söyledi. Köyün 200 ineğine köylülerin dönüşümlü şekilde baktığı ve meraya çıkardığı bildirildil.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (2)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 9 Ay Önce
inek başına 2 litre hergun süt versinler ben gelip 200 ineğe çobanlık yapacam 400 litre sütü verecek göt varmı onlarda
Ziyaretçi 9 Ay Önce
çobana herkes günde 2 litre süt versin inek başına nasıl bulunuyor köylüler bile kendi ineğine çobanlık yapar 200 inek çıkaracak 30 bin alacak akıllı bunlar 400 litre süt versinler 200 ineğe bakım olarak günlük 15 TL den 6 bin ayda 180 bin versinler gorum ahıra inek bağlayıp ineği sagmayi onun bunun hakkını yiyip ağalık yapmayı biliyorlar 30 bine ne geliyor 40 bine yada 200 ineğe en az 4 çoban tutsunlar 200 30 ar bin versinler ayda sigortasını da yatirsinlar görüm devlet bu işe el atmalı bak iş var çalışmıyor inek başına 1,5- 2 litre çoban ücret almalı çoban onların eşeği demi çoban büyütsün yedirsin gezdirsin onlar kazanla götürsün çobana kaşıkla versinler