Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim yolda! Ayçiçek yağı fiyatları ne kadar olacak?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim yolda! Ayçiçek yağı fiyatları ne kadar olacak?

Son dakika: Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim geliyor. Peki ayçiçek yağına ne kadar indirim gelecek? İşte indirim ile ilgili ayrıntılar.

Ekonomi 16 Ocak 2023 16:16 0
Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim yolda! Ayçiçek yağı fiyatları ne kadar olacak?

Son dakika: Ayçiçek yağı fiyatlarına indirim geliyor.

Ayçiçek yağı fiyatları ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Ayçiçek yağından alınan vergilerin sıfırlanmasının ardından, iç pazarda yağ fiyatlarına indirim beklentisi oluştu. Peki ayçiçek yağına ne kadar indirim gelecek? Ayçiçek yağı fiyatları ne zaman düşecek? İşte indirim ile ilgili ayrıntılar.

Ayçiçek yağına ne kadar indirim gelecek?

Ham ayçiçeği yağı ve çekirdekte gümrük vergilerinin sıfırlanması sonrası yağ fiyatlarına indirim geliyor. Bu kapsamda yağ fiyatında yüzde 10 ila 15 arasında düşüş bekleniyor.

Ekonomim gazetesinden Mehmet Hanifi Gülel'e konuşan Solventum Yönetim Kurulu Başkanı Onat Angı, "Türkiye'nin aldığı kararlar yurtdışı piyasalarını da etkiliyor. Yurtdışında fiyatlar yüzde 3 ile 4 oranında arttı. Ham yağın ton fiyatı bin 225 dolardan 1260 dolara kadar yükseltti. Ancak Türkiye'nin alım iştahının azalmasıyla fiyatlar tekrar düşüşe geçti." dedi.

Angı açıklamasının devamında şu ifadeler yer verdi;

"TMO'nun Geçen hafta yaptığı 24 bin tonluk ihalede Tekirdağ teslim fiyatı bin 219 dolar, İskenderun'a ise bin 229 dolar olarak gerçekleşti. Bu ihale ile fiyat düşüşü tescillenmiş oldu ve şu anda uluslararası piyasada ham yağ fiyatları bin 230 ile bin 235 seviyesinde işlem görüyor. Marmara teslim fiyatı ton başına 625 dolar olan çekirdek ise yurtiçinde 11 bin 500 lira civarında işlem görmekte. Diğer yandan vergisiz ham yağ fiyatları iç pazarda kilo başı maliyeti 26 TL'den 24 TL'ye düşürdü. Söz konusu yeni bağlantı yapılan mallar geldikçe, şubat ayından sonra raf fiyatlarına yüzde 10 ile 15 arasında yansıması lazım."

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç