Avrasya Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Füsun Terzioğlu kimdir, nerelidir?

Avrasya Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Füsun Terzioğlu kimdir, nerelidir?

Avrasya Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Füsun Terzioğlu'nun ataması yapıldı. Terzioğlu kimdir, nerelidir?

Yerel Haberler 15 Mart 2023 08:45 0
Avrasya Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Füsun Terzioğlu kimdir, nerelidir?

Avrasya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Füsun Terzioğlu atandı.

Avrasya Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Füsun Terzioğlu'nun ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayınlanan atama kararı sonrası Terzioğlu'nun kim olduğunu araştırmaya başladı.

İşte özgeçmişi:

"1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nden birincilikle mezun olmuştur. İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü ve Öğrenci Bilim Teşvik Ödülü sahibidir. Ulaştırma Bakanlığından paraşüt sertifikası ve amatör pilot lisansı sahibidir. 1997 yılında İngiltere’de Liverpool Womens Hospital Reproductive Medicine Unit’de “Hemşirelerin Yardımcı Üreme Tekniklerine Başvuran Çiftlere Yönelik Danışmanlık Hizmetlerine” ilişkin bilimsel çalışmalarda British Council bursu kazanarak yer almıştır. 1999 yılında ise İsrail’in Rehovet şehrinde Hebrew Üniversitesi ve Kaplan School of Nursing tarafından organize edilen “Management and Leadership in Nursing” eğitim programına Foreign Affair bursu kazanarak Uluslararası Hemşirelikte Yönetim ve Liderlik sertifikası almıştır. 2006 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde Kent State Üniversitesi’nde research scholar olarak bilimsel çalışmalar yapmıştır. 2007 yılında INDEN (International Doctoral Education in Nursing) ve Sigma Theta Tau tarafından desteklenen ve dünyada sadece üç kişiye verilen araştırma bursu kazanarak Amerika’nın Michigan eyaletinde Michigan Üniversitesi’nde, Ann Arbor, “Hemşirelikte Doktora Öğrencilerinde Liderlik Becerilerinin Geliştirilmesine İlişkin Model Oluşturma” konusunda fellowship programına katılarak bir liderlik modeli geliştirmiştir.

1990-2016 yılları arasında Hacettepe Üniversitesinde, Araştırma Görevlisi, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör olarak görev almıştır. Prof. Terzioğlu birçok idari görev üstlenmiş dernek ve merkezin kuruluş çalışmalarında bulunmuştur. Üniversitede; Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkan Yardımcılığı, Stratejik Planlama Komisyonu Başkanlığı, Erasmus ve ECTS Bölüm Koordinatörlüğü, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyeliği, Lenf Ödem Yönetim Merkezi Müdür Yardımcılığı, Çocuk Gelişimi Merkezi kuruluş danışmanlığı gibi görevler yapmıştır. Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin kurucu Dekanlığı, senato üyeliği ve yönetim kurulu üyeliği ile Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri, Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğü, Kalite Komisyonu üyeliği ve Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmüştür. 2016- 2018 yılları arasında İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kurucu Dekanlığını ve MLPCare bünyesinde Türkiye genelinde 17 farklı ilde 29 hastaneyi (MedicalPark ve VM Medical Park ve Liv Hastaneleri) içeren bir yapılanmada Hemşirelik Hizmetleri Direktörlüğünü yürütmüştür. Aynı zamanda, İstinye Üniversitesi, Yönetim Kurulu ve Senato üyeliği, mevzuat komisyonu üyeliği, Eğitim ve müfredat komisyonu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2018-2021 yılları arasında Atılım Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi kurucu Dekanlığını, Üniversitenin Yönetim Kurulu ve Senato Kurulu üyeliğini, Sağlık Bilimleri Bilimsel Araştırma Etik Kurulu üyeliği, Üniversite Uluslararasılaşma komisyonu üyeliği ile Kalite Kurulu Üyeliklerini yürütmüştür. 2020 yılından bu yana, Avrupa Hemşire Yöneticiler Birliği (ENDA) yönetim kurulunda Türkiye Temsilcisi olarak bulunmaktadır. Sigma Theta Tau ve INDEN gibi uluslararası mesleki kuruluşlarının üyesidir.

Prof. Terzioğlu’nun Ulusal ve Uluslararası indeksli dergilerde yayımlanmış 120’dan fazla makalesi, 20 ulusal ve uluslararası (TÜBİTAK, Avrupa Birliği, Sigma Theta Tau, INDEN vb.gibi) düzeyde desteklenmiş projesi, 16 ulusal bilimsel kitapta editörlük ya da bölüm yazarlığı, 3 uluslararası kitapta bölüm yazarlığı, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmuş 140’dan fazla bildirisi ve davetli konuşması ile 30 dan fazla yönettiği yüksek lisans ve doktora tez danışmanlıkları bulunmaktadır.h indeksi google scholar: 15; isi web:13’dür.

Çalışma alanlarını, simülasyon, sağlık hizmetlerinde yönetim ve liderlik, işyükü analizi, insan gücü planlama, kadının güçlendirilmesi ve liderlik becerilerinin geliştirilmesi, kadın sağlığı, kadının güçlendirilmesi, üreme sağlığı ve cinsel sağlık konuları ile sağlık hizmetleri yönetimi, bilişim sistemleri ve inovasyon, konuları oluşturmaktadır.

Terzioğlu, halen Kocaeli Sağlık ve Teknoloji üniversitesi Rektör yardımcısı, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü ve Mevzuat komisyonu başkanı olarak görev yapmaktadır"

Yorumlar (0)

Seç