Auto-Brewery Sendromu hastalığı Türkiye'de görüldü: Belirtileri nedir?

Auto-Brewery Sendromu hastalığı Türkiye'de görüldü: Belirtileri nedir?

Son dakika haberi: Alkol tüketmemesine rağmen sarhoş gibi hisseden bir kişi, hastaneye giderek tedavi oldu. Bu hastalık Türkiye'de ilk defa görüldü.

Sağlık 7 Eylül 2023 14:45 0
Auto-Brewery Sendromu hastalığı Türkiye'de görüldü: Belirtileri nedir?

Bu hastalık Türkiye'de ilk defa görüldü.

Auto-Brewery Sendromu adı verilen rahatsızlık, Türkiye'de ilk defa Giresun'da görüldü. Görülen hastalığın detayları da açıklandı ve duyanlar araştırmaya başladı.

Giresun'dan gelen son dakika haberinde bir vatandaş, hiç alkol almamasına rağmen özellikle yemeklerden sonra sarhoş hissettiği gerekçesiyle doktora gitti. Bir süredir bu rahatsızlığı hisseden kişi üzerinde incelemeler yapıldı. Yapılan incelemeler sonrası bu kişinin Auto-Brewery Sendromu adı verilen vakaya yakalandığı öğrenildi.

Auto-Brewery Sendromu adı verilen vakaya sahip hastalarda bu durumun çıkış nedeni de açıklandı.

Yapılan açıklamada bu sendroma sahip olan hastaların tükettiği karbonhidrat ve şekerli gıdalar, vücutlarında alkole dönüşüyor ve genellikle yemek yedikten sonra sarhoşluk hissene neden oluyor.

Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Uzunoğlu konu ile ilgili bir son dakika açıklamasında bulundu ve hastalığın ne olduğunu bildirdi.

Uzunoğlu açıklamasında şunları söyledi:

"Auto-Brewery Sendromu, yani vücudun kendi kendine alkol üretmesi. Hastalar hiç alkol kullanmadıkları halde yemekten kısa bir süre sonra kandaki alkol düzeyleri çok yüksek düzeylere çıkıyor. Bunun sebebi de vücutlarında bulunan mikroorganizmalar"

"Dünyada çok bilinen bir hastalık olmadığı gibi ülkemizde de ilk vaka bizimkisi oluyor. Biz hastalığın bilinmediği için bu kadar az konuşulduğunu düşünüyoruz. Hâlbuki bilinse çok daha fazla tanık olunacak. Tedavisi mümkün görünüyor, en azından kontrol altına alabiliyoruz. Diyabetlilerde, bilinçsiz antibiyotik kullanımlarında, geçirilmiş bağırsak operasyonlarının ardından sonra bu hastalık ortaya çıkabiliyor. Bağırsakta denge sorunu yani bağırsaktaki mikroorganizmaların dengesinin değişmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Bağırsaktaki bu dengenin sağlandığında hastanın ataklarının arası uzayabiliyor, kontrol altına alınabiliyor"

TEDAVİ

"Hastamızda da gözlemlediğimiz şekerli yiyeceklerden sonra belirtilerinin olduğu görülüyor. Çünkü mikroorganizmalar şekeri alıp mayalar ve alkole çevirir. Bununla beraber baharatların da atağı bazen tetiklediğini gördük. Antibiyotik kullanmadan probiyotiklerle, beslenmeyle, bazı yardımcı ilaçlarla, alkolü ya da ara molekülleri ortamdan çekecek bazı ilaçlarla atakları kontrol altına aldık. Hastamız artık evine dönüyor ama takip etmeye devam edeceğiz"

BELİRTİLERİ NEDİR?

İç Hastalıkları Dr. Öğr. Üyesi Kubilay İşsever hastalığın belirtilerini şu şekilde açıkladı:

"ABD ve Kanada’dan bildirilen vakalar var. Avrupa ülkelerinden dahi henüz bildirilen bir vaka yok. Aslında her yerde görülebileceğini ama hastalığın tanınmadığı için tanı konulamadığını düşünüyoruz. Bu hastalığın belirlenmesi gerekiyor ki, tanı konulup hastalığın ne sıklıkla olduğunu o şekilde anlayabiliriz. Aslında alkol kullanmamasına rağmen alkol zehirlenmesinde, alkol komasında olduğu gibi vücuttaki alkolün çıktığı seviyeye göre belirtiler meydana geliyor. Bulantı, kusmalar gibi alkol zehirlenmesinde meydana gelen bütün semptomların hepsi olmakla beraber, bilinç bulanıkları, uyku hali, kişilik bozukluğu, karakter değişimleri görülebiliyor. Bizim hastamızda da bugüne kadar çeşitli şiddetlerde buna benzer semptomlar meydana gelmişti. Yaklaşık bir aylık tedavi sürecinde güzel sonuçlar aldık. Bir kişi alkol almadığını iddia ettiği halde kanında alkol saptanan ya da nefesinde alkol kokusu alınan vakalar olursa bu hastalar auto-brewery yönünden değerlendirilmesi gerekiyor"

Yorumlar (0)

Seç