ATSYH hissesinde 8 kişiye suç duyurusu ve işlem yasağı geldi

ATSYH hissesinde 8 kişiye suç duyurusu ve işlem yasağı geldi

Son dakika haberi: Bir hissede yapılan işlemler nedeniyle 8 kişi hakkında suç duyurusu geldi. İşte hisse ve getirilen tedbir kararları.

Borsa 14 Eylül 2023 22:14 0
ATSYH hissesinde 8 kişiye suç duyurusu ve işlem yasağı geldi

Atlantis Yatırım Holding AŞ (ATSYH) hissesinde birçok yatırımcıya büyük cezalar kesildi.

Borsada son dakika haberi geldi. Gelen haberde bir hissede bazı isimlerin yaptığı işlemlerin mevzuata uygun olmadığı ve manipülasyon içerdiği, bu nedenle bu isimlere cezai işlem uygulanacağı bildirildi. Hakkında ceza verilenler Ahmet Bölükbaşoğlu, Yunus Bölükbaşoğlu, Serap Bölükbaşoğlu, Ömer Şahin, Mehmet Emin Özbek, Yasin Akyol, Abdurrahman Üstüner ve Hilal Dilara Ak isimleri oldu.

Az önce yayınlanan SPK bültenine baktığımızda ATSYH kodu ile borsada işlem gören Atlantis Yatırım Holding AŞ adlı şirketinin hissesinde yaptıkları paylaşımlar nedeniyle manipülasyon yaptıkları tespit edilen isimler ve haklarında verilen cezaların şu şekilde olduğu görüldü:

"Atlantis Yatırım Holding AŞ (ATSYH) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemlerde ve sosyal medyada yapılan paylaşımlarda sorumluluğu bulunan aşağıdaki tabloda yer alan şahıslar hakkında 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPKn) 107 nci maddesinin ikinci fıkrası kapsamında işlem yapılmak üzere, 6362 sayılı SPKn’nun 115 inci maddesi uyarınca Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir. (Bknz. 3. Diğer Yaptırım, Tedbir ve İşlem Yasakları)"

Aynı isimlere bir de işlem yasağı geldi. Gelen işlem yasağı açıklaması ve detayları şu şekilde:

"Atlantis Yatırım Holding AŞ (ATSYH) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar nedeniyle aşağıdaki tabloda yer verilen kişiler hakkında, 6362 sayılı SPKn’nun 101 inci maddesinin birinci fıkrası ve Kurulumuzun V-101.1 sayılı Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği’nin (Tedbirler Tebliği) 5/2 ve 6/2 maddeleri uyarınca Borsa ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda 2 yıl işlem yapma yasağı getirilmesine; Kurulumuzun V-101.1 sayılı Tedbirler Tebliği’nin 6/3 maddesi uyarınca, Kurulumuzun 26.08.2022 tarihli kararı ile 6 ay işlem yapma yasağı getirilen kişiler hakkında, işlem yasaklı kaldığı sürenin 2 yıllık süreden düşülerek uygulanmasına karar verilmiştir"

Yorumlar (0)

Seç