ASO: Finansmana erişimde sıkıntı devam ediyor

ASO: Finansmana erişimde sıkıntı devam ediyor

ASO Başkanı Seyit Ardıç bir son dakika açıklamasında bulundu ve finansmana erişimde sıkıntı yaşandığını söyledi.

Ekonomi 25 Mayıs 2023 08:41 0
ASO: Finansmana erişimde sıkıntı devam ediyor

Finansmana erişimde sıkıntı.

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Meclis, 2'nci ve 3'üncü OSB Müteşebbis Heyet Müşterek Toplantısına katılan Hacettepe Üniversitesi ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Şener Karabulut burada dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Karabulut yaptığı açıklamada finansmana erişimde sıkıntı çekildiğini söyledi.

Enflasyonun 52 aydır artmaya devam ettiğini söyleyerek açıklama yapan ASO Başkanı Seyit Ardıç, yatırım ortamının iyileştirilmesine ihtiyaç olduğuna dikkati çekti ve "Enflasyon 52 aydır artmaya devam ederken, para piyasalarında çok fazla düzenleme yapılması, reel sektörün yatırım kararlarında belirsizliğe yol açıyor. Finansmana erişimde çok ciddi sıkıntılarımız var” ifadelerini kullandı.

YENİ HÜKÜMETİN HAREKETE GEÇMESİ BEKLENİYOR

Ekonomide toparlanma için yeni hükümetin hemen istikrarlı iktisadi ve bütüncül bir anlayışa uygun programı devreye almasını beklediklerini söyleyen Ardıç, dış ticaret ve cari açığa dikkatleri çekerek, “Halen dış ticaret ve cari açığımız ile dış borçlarımız yükselirken, kamu dengesinde de bozulma yaşandığını görüyoruz. Özellikle faiz dışı açık verdiğimiz son dönemlerde, şeffaflık esası gözetilerek mali disiplinin ivedi bir şeklide sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bir diğer husus, enflasyonla mücadelede Merkez Bankasının bağımsızlığı ve saygınlığının önemidir. Ekonomik hayatta kurumların kalitesi hangi konuda olursa olsun başarılı olmanın ön şartıdır. Liyakatin öncelikle dirildiği, yeni yasama ve yürütme döneminde kurumların kamuoyu nezdinde güven tazelemesi acil bir gereklilik haline gelmiştir" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar (0)

Seç