Asgari ücretteki 2 TL nedir, neden var? İşte mantıklı cevabı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Asgari ücretteki 2 TL nedir, neden var? İşte mantıklı cevabı

Asgari ücret zammındaki 2 TL kafaları karıştırmıştı. Peki bu 2 TL neden var? Neden düz 17 bin değil de 17 bin 2 lira oldu.

Asgari ücretteki 2 TL nedir, neden var? İşte mantıklı cevabı

Asgari ücretteki 2 TL neden var?

Asgari ücret zammı açıklandı. Geçen sefer 11 bin 402 liraya çıkarılan asgari ücret, bu dönem de yine küsüratlı bir rakama çıkarıldı ve küsürat kısmı yine 2 lira oldu.

Yüzde 49'luk zam gelen asgari ücret, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren 17 bin 2 lira olacak. Peki o sonraki 2 lira ne anlama geliyor? Bu 2 lira neden var?

Tüm sosyal medyanın 2 gündür en çok sorduğu sorular arasında bu bulunuyor. Bu sorunun mantıklı bir cevabı var ve açıklama Habertürk Yazarı Ahmet Kıvanç'tan geldi.

Kıvanç yaptığı açıklamada, "Asgari ücretin küsuratlı belirlenmesinin mantıklı bir sebebi bulunuyor. Hem ücret ödemeleri hem de ücretler üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yapılan prim ödemeleri günlük asgari ücret üzerinden belirleniyor. Bu nedenle asgari ücret esasında aylık olarak değil, günlük olarak belirleniyor. Günlük tutar 30 ile çarpılarak brüt asgari ücret hesaplanıyor. Günlük asgari ücretin küsuratının kesin sayıyı vermesi için brüt ve net asgari ücret küsuratlı olabiliyor" dedi ve örnekler verdi.

Örnek vermek gerekirse asgari ücret 20 bin lira olsa ve bunu 30'a bölsek 666,6666... gibi bir yevmiye çıkıyor. Ancak asgari ücret 20 bin 2 lira 50 kuruş olursa, bunu 30'a böldüğümüzde karşımıza 666 lira 75 kuruş çıkıyor.

Yevmiye ile çalışmakta olan işçilerin ücretlerinin tam olarak hesaplanması için asgari ücret bu şekilde küsüratlı belirleniyor. Öte yandan askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanmaları, isteğe bağlı sigorta primleri gibi ödemeler de günlük ücret üzerinden hesaplandığı için belirlenecek asgari ücretin küsüratlı olması gerekiyor.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç