Asgari Ücrette Ek Zam İçin Son Karar

Asgari Ücrette Ek Zam İçin Son Karar

Asgari ücrete 2022 yılı içerisinde bir zam daha yapılmasına dair açıklamalar dün sona erdi ve son karar belli oldu.

Ekonomi 02.4.2022 17:32 1
Asgari Ücrette Ek Zam İçin Son Karar

Asgari ücrete ek zamda son durum: Aralık ayı işaret edildi.


Son dönemlerde asgari ücrete yapılacak ek zam ile ilgili art arda açıklamalar geldi. Gelen açıklamalarda önce , yıl ortasında yeni bir asgari ücretin belirlenebileceğine yer verilirken, gelen birkaç açıklama da bu konuyu destekler mahiyetteydi. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan yaptığı açıklamada asgari ücretin belirlenmesi için tarihin yıl sonu olduğunu , ancak bir yasa değişikliği yapılarak bu tarihin esnetilebileceğini söylemişti. Özkan, "Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız." demişti.


Daha sonra gelen açıklamada AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Abdullah Doğru, sene ortasında kimseyi enflasyona ezdirmeyeceklerini, zamanı gelince bunun Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yıl ortasında bu duruma bakılabileceğini, olumlu bulunması durumunda ek zam yapılabileceğini söyledi.


Daha sonra açıklama yapan MHP'li Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, asgari ücrete ek zam yapılacağını, bu konuyu Cumhurbaşkanı ile konuştuğunu söyledi.


Bundan sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben vatandaşıma onu aldatacak, yani yapmayacağımız veya yapamayacağımız bir şeyi söylemeyi doğru bulmam. Asgari ücreti tespit için bir komisyon var. Her sene toplanıyor. Dolayısıyla da bunun vakti aralıktır." dedi.


Son olarak Bakan Bilgin, gündemlerinde böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Bilgin, "Enflasyon-ücret artışı sarmalına sebep olacak bu tür yaklaşımları yanlış buluyorum. Olağanüstü şartlar ortaya çıkar o zaman düşünülebilir ama bugün gündemimizde böyle bir şey yok" dedi.


Sonuç olarak asgari ücrete ek zam konusu şimdilik kapandı.


Yorumlar (1)

Seç

Ziyaretçi 48 Gün Önce
Asgari ücreti bilemem fakat biz emekliler sadece fatura ödeyebiliyoruz yemeğe içmeye hasta olmaya hakkımız yok çünkü buna yetişemiyoruz