Asgari Ücretliye Kurban Bayramı'nda 2 Bin 125 Lira Bayram Harçlığı Meclise Geldi

Asgari Ücretliye Kurban Bayramı'nda 2 Bin 125 Lira Bayram Harçlığı Meclise Geldi

Asgari ücretle çalışan vatandaşlara Kurban Bayramı'nda 2 bin 125 lira harçlık verilmesi için meclise teklif geldi.

Ekonomi 08.5.2022 13:20 5
Asgari Ücretliye Kurban Bayramı'nda 2 Bin 125 Lira Bayram Harçlığı Meclise Geldi

Son dakika haberi: Asgari ücretlilere Kurban Bayramı'nda 2 bin 125 lira ikramiye teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldi.

Asgari ücretli vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelen düzenlemede asgari ücretli vatandaşlara Kurban Bayramı'nda 2 bin 125 liralık bayram ikramiyesi ödemesi yapılması teklif edildi. Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy tarafından TBMM'ye sunulan kanun teklifinin detayları finans7.com'da.

KOMİSYONA GELDİ

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. TBMM'ye sunulan söz konusu kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'na iletildi. Komisyona gelen teklifin detayları ise kamuoyu ile paylaşıldı. 

TEKLİFİN ÖZETİ

TBMM'de komisyona gelen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'nde özet şu şekilde açıklandı: "Teklif ile, çalışanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda asgari ücret net tutarının yarısı kadar bayram ikramiyesi verilmesi amaçlanmaktadır."

GEREKÇE

Söz konusu kanun teklifinin gerkeçesi şu şekilde açıklandı: 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 18. ek maddesinin 1. fıkrasına göre: "Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda 1100'er TL tutarındaki bayram ikramiyesi ödenir" denilmektedir.

Talepte bulunulan kanun teklifi ile emekli vatandaşlara verilen 1100 TL'lik bayram ikramiyesinin  asgari ücretin net yarısı kadar çalışan vatandaşlara da verilmesi istendi. İşte kanun teklifinin metni:

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1 - 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun ek 18 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara bayramın içinde bulunduğu ayda gelir vbe aylık alma şartıyla , 4üncü maddenin birinci fıkrasının a ve c bentleri kapsamında sigortalı sayılanlara bayramın içinde bulunduğu ayda fiilen çalışmaları şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında içinde bulunan yıl için belirlenen asgari ücretin net tutarının yüzde 50'si oranında şeklinde değiştirilmiştir.

NE OLACAK?

Söz konusu kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi. Komisyonda önümüzdeki günlerde bu kanun teklifi görüşülecek. Memleket Partisi Milletvekili tarafından verilen teklifin kabul olması durumunda teklif komisyonda görüşülecek ve daha sonra TBMM Genel Kurulu'na gönderilecek. Genel Kurulda görüşülecek teklif oylanacak ve akıbeti belli olacak. Kurban Bayramı'nda çalışanlara 2 bin 125 liralık ikramiye verilmesinin önü açılacak. 

Sizce asgari ücretliye bayram harçlığı verilmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

ASGARİ ÜCRET İKRAMİYE AÇIKLAMASI GELDİĞİNDE HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

2022 yılında Kurban Bayramı 9 Temmuz Cumartesi başlayacak. 

Yorumlar (5)

Seç

Ziyaretçi 19 Gün Önce
Versede vermesede devletimizin canı sağolsun
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Tabiki verilsin aynı kanun memurlarada verilsin
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Verilmeli kesinlikle
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Bencede bu para verilmeli çünkü son yapılan zamlardan sonra bu para çoğu insanın insanın ihtiyacı olacaktır .... Devlet büyüklerinin dikkatine
Ziyaretçi 20 Gün Önce
Bencede devlet bupRayi bize vermeki sennmeldrdir kjrban kesmedik