Asgari Ücretli ve Özel Sektör Çalışanlarına 1000 TL Fatura Desteği Başvuru Duyurusu Geldi 2022
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Asgari Ücretli ve Özel Sektör Çalışanlarına 1000 TL Fatura Desteği Başvuru Duyurusu Geldi 2022

Son dakika haberi: Asgari ücretli ve özel sektör çalışanlarına yapılacak bin TL'lik fatura desteği için açıklama geldi.

Ekonomi 13 Ekim 2022 19:27 11
Asgari Ücretli ve Özel Sektör Çalışanlarına 1000 TL Fatura Desteği Başvuru Duyurusu Geldi 2022

Asgari ücretli ve özel sektör çalışanlarına bin lira fatura yardımı başvuru detayları belli oldu.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol bir son dakika açıklamasında bulundu. Akkol yaptığı açıklamada, personellere yapılacak sosyal yardımlara değindi ve "Çalışanlara sağlanan sosyal yardımlarda vergi alınmayacak olması, hem işverenler hem de çalışanlar için oldukça önemli bir uygulama." dedi.

Bu sene dördüncüsü bu yıl Divan Kuruçeşme'de düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu'nun açılış töreninde önemli açıklamalar geldi. Akkol yaptığı açıklamada yaşanan son ekonomik sorunları değerlendirerek, "Rusya-Ukrayna savaşı bir anda küresel tedarik zinciri üzerinde tehdit haline geldi. Tüm dünya ekonomileri üzerinde enflasyon riskini beraberinde getirdi. Bunun ülkemizde de yansımalarını gördük. Geçtiğimiz seneden farklı bir konjonktür var. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde yıl başında asgari ücrette işçi, işveren ve kamunun mutabakatında tarihi bir artış yapıldı. Buna ek olarak, tarihi bir düzenleme ile tüm çalışanların asgari ücrete kadarki gelirlerine vergi muafiyeti getirildi. Bu çok az ülkede olan bir uygulama. Yıl boyunca çalışanımızın emeğini enflasyona karşı korumak için yine temmuz ayında asgari ücret düzenlemesini hep beraber hayata geçirdik." ifadelerini kullandı.

VERGİDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMALI

Personellere yönelik yapılacak yardımlara değinen Akkol, "Bunun yanında, çalışanlara sağlanan sosyal yardımlarda vergi alınmayacak olması, hem işverenler hem de çalışanlar için oldukça önemli bir uygulama. Bin lira sosyal yardım alan çalışan, SGK primi ve gelir vergisiyle bunun 400 lirasını geri ödüyordu. Kabaca bir hesapla aynı ücret devam ettiği sürece yılda toplam 4 bin 800 lira çalışanın cebinde kalacak." dedi.

BİN LİRA FATURA YARDIMI

Akkol sözlerinin devamında çalışanlara yapılacak yardımlara değindi ve "Bizimle birlikte tüm sosyal paydaşlarımızın da dile getirdiği, vergi dilimlerine yönelik düzenleme bu anlamda çok önemli. İlk vergi diliminin yüzde 10'a düşürülmesi ve vergi dilimleri matrahlarının günümüz şartları ile güncellenmesi çalışanların korunması için önemli fırsat. En kısa zamanda Sayın Bakanlarımızın kıymetli destekleri ile bu düzenlemenin de Cumhurbaşkanımıza sunulmasını bekliyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen gün yaptığı açıklamada işverenlerin kış aylarında çalışanlara bin lira fatura yardımı yapacağını ve yardımın vergiden düşüleceğini söyledi. Bunun için çalışanların herhangi bir başvuru yapmasına gerek olmadığı açıklandı. İşveren 1000 lirayı verecek ve bunu vergi beyanı sırasında gider olarak gösterecek.

Kadın erkek diğer adaylarla bilgi alış verişi için TIKLA TAKİP ET

Finans7.com  | Ankara

Yorumlar (11)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 2 Yıl Önce
ne Zaman veriliyor acaba
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
asgari ücretle çalışıyor bana sosyal yarının bi faydasını görmedim kayıt yapiyom red geliyor neden araç üstüme olduğu için herşey ortada bi araştırıyorlar beni sanki memur maaşı alıyom
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
işveren bizden almasında
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
devletin kendisi versin lütfen işverenin eline bırakmayın lütfen
Ziyaretçi 2 Yıl Önce
Isverenler isciyi somuruyorlar asgari ucreti bile vermiyorlar. Odemenin vatandasa fayda saglanmasini istiyorsaniz direk vatandasa verin