Asgari Ücretin Yıl Sonu Zammı Ne Olacak? SGK Uzmanı İsa Karakaş Açıkladı!
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Asgari Ücretin Yıl Sonu Zammı Ne Olacak? SGK Uzmanı İsa Karakaş Açıkladı!

Tüm asgari ücretli çalışanlar yıl sonu zammını bekliyor! Peki asgari ücrette yıl sonu zam oranı ne olacak? SGK uzmanı İsa Karakaş açıkladı. İşte haberin detayları...

Ekonomi 30 Eylül 2023 19:36 0
Asgari Ücretin Yıl Sonu Zammı Ne Olacak? SGK Uzmanı İsa Karakaş Açıkladı!

Asgari ücrette yıl sonunda yapılacak zammın oranı merak ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrette yükü hafifletmek için çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Sosyal Güvenlik baş uzmanı İsa Karakaş ise en az %60 oranında bir artış beklediğini söyledi.

Milyonlarca asgari ücretli çalışan, yıl sonunda yapılacak zammın oranını merakla bekliyor. Asgari ücret, hem çalışanların hem de işverenlerin maliyetini etkileyen önemli bir faktördür. Bu nedenle, asgari ücretin belirlenmesinde sosyal taraflar arasında uzlaşma sağlanması gerekmektedir.

Bugün asgari ücretin yıl sonu zammın ne olabileceğine dair bazı açıklamalar geldi. Asgari ücrete yüzde 60 zam yapılması öngörülürken bu zam oranına ilişkin bakan Işıkhan'dan bir takım olu

Bakan Işıkhan: Vatandaşımızın Refahını Üst Seviyeye Çıkarmak Önceliğimiz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamugundemi.com haberin sorularını yanıtladı. Bakan Işıkhan, asgari ücretle ilgili net mesajlar verdi. Enflasyona karşı önemli adımlar atılacağını, vatandaşların enflasyona karşı ezilmeyeceklerini vurguladı.

Bakan Işıkhan, asgari ücret tespit komisyonunun toplanması ile ilgili takvimin Aralık ayının ilk haftasında belirleneceğini söyledi. Komisyonun 5 işçi temsilcisi, 5 işveren temsilcisi ve 5 hükümet temsilcisinden oluştuğunu hatırlatan Bakan Işıkhan, “Ben hem işçilerin hem de işverenlerin bakanıyım. Dolayısıyla bir dengeyi bulacağız, orta yolu bulacağız, uzlaşmaya dayalı sosyal diyalogla bir formül oluşturacağız.” dedi.

Bakan Işıkhan, asgari ücretin sadece çalışan kesim için değil, aynı zamanda ev hanımları, kendi primini yatıranlar, emekliler ve diğer sosyal güvenlik hak sahipleri için de önemli olduğunu belirtti. Asgari ücretin artmasıyla birlikte bu kesimlerin de prim ve aidat ödemelerinin artacağını hatırlatan Bakan Işıkhan, “Önceliğimiz vatandaşımızın refahını üst seviyeye çıkarmak. Ama bunu yaparken de işverenlerimizin ve ihracatçılarımızın uluslararası rekabet gücünü zayıflatmayacak bir şekilde yapmak istiyoruz.” diye konuştu.

Uzman Karakaş: En Az %60 Oranında Bir Artış Bekliyoruz
Sosyal Güvenlik baş uzmanı İsa Karakaş da kamugundemi.com haberden Bilal Demir'in konuğu oldu. Karakaş, asgari ücrette nasıl bir oran tahmin ettiğini açıkladı.

Karakaş, geçen yıl Aralık ayında asgari ücrete %54.66 oranında zam yapıldığını hatırlattı. Bu zamla birlikte asgari ücretin 17 bin TL'yi geçeceğini söyledi. Karakaş, bu yıl ise enflasyonun çok daha yüksek olduğunu, Temmuz-Aralık ayı enflasyonunun %37-38’i bulacağını tahmin ettiğini belirtti.

Karakaş, “Bu minvalde geçen yıla göre enflasyonun daha yüksekte olduğunu göz önünde bulundurduğumuz zaman asgari ücrette en az %60 oranında bir artış bekliyoruz.'' dedi. 

Karakaş, asgari ücretin belirlenmesinde sadece enflasyonun değil, refah payının da dikkate alınması gerektiğini söyledi. Karakaş, “Asgari ücretin sadece çalışanların geçimini sağlaması değil, aynı zamanda onlara bir refah payı da vermesi gerekir. Bu da işverenlerin maliyetini artırıyor. Dolayısıyla işverenlerimizin de zorlanmayacağı bir asgari ücret olmalı. Türkiye’de daha çok KOBİ ağırlıklı bir işveren kesim var. Bunların da uluslararası rekabet gücünü korumaları lazım.” diye konuştu.

Karakaş, asgari ücretin Türkiye genelinde bütün sektörlere ve işyerlerine aynı şekilde uygulandığını hatırlattı. Karakaş, “Bu da bazı sorunlara yol açabiliyor. Mesela bazı sektörlerde asgari ücret çok yüksek kalabiliyor. Bazı bölgelerde ise asgari ücret çok düşük kalabiliyor. Bu da bölgesel ve sektörel farklılıkları artırabiliyor. Bu nedenle asgari ücretin belirlenmesinde bu faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor.” dedi.

Karakaş, asgari ücret tespit komisyonunun sosyal taraflar arasında uzlaşma sağlayarak adil ve makul bir asgari ücret belirlemesini umduğunu sözlerine ekledi.

 

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç