Asgari ücrete ek zam enflasyonu artırır mı? Mahfi Hoca açıkladı
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Asgari ücrete ek zam enflasyonu artırır mı? Mahfi Hoca açıkladı

Asgari ücrete ek zam enflasyonu artırır mı? sorusuna Mahfi Eğilmez cevap verdi. İşte gelen son dakika açıklaması.

Ekonomi 5 Haz 2024 1
Asgari ücrete ek zam enflasyonu artırır mı? Mahfi Hoca açıkladı

Asgari ücret enflasyonu artırır mı?

Ünlü İktisatçı Mahfi Eğilmez bir son dakika açıklamasında bulundu. Milyonların takip ettiği Eğilmez bugün kaleme aldığı yazısında asgari ücrete ek zam yapılması durumunda enflasyonun artıp artmayacağı konusunu değerlendirdi.

PATRONLAR: ASGARİ ÜCRETE ZAM GELİRSE SARMAL GERİ DÖNER

TİM Başkanı Gültepe geçen gün bir açıklama yaptı ve asgari ücrete ek zam yapılması durumunda enflasyonda aynı sarmala geri dönüleceğini ve enflasyonun yeniden yükseleceğini bildirdi.

ASGARİ ÜCRETE EK ZAM, ENFLASYONU ARTIRIR MI?

"Asgari ücret artışı enflasyon yaratır mı?" sorusuna cevap veren Mahfi Eğilmez, son 3 yılda daha fazla tartışılan bu konunun iktisatçıları ikiye ayırdığını söyledi. Ekonomistlerin yarısı enflasyonu artırdığını söylerken yarısı da herhangi bir etkisinin olmadığını ifade etiyor.

Mahfi Eğilmez konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, "Gelir iki şekilde kullanılır: Tüketim ve tasarruf. Asgari ücretliler ve emeklilerin tasarruf yapması bu koşullarda mümkün olmayacağına göre ücret artışı sonucunda toplam sayısı 16,5 milyonu bulan emekli ve asgari ücretlilerin ellerine geçen bütün parayı tüketime harcamaları söz konusu olacaktır. Tüketim harcamalarının artması talebin artmasına o da enflasyonun artmasına yol açacaktır. Asgari ücret artarsa enflasyon artmaz demek ekonomi bilimine aykırı bir tezdir. Türk toplumu bilime aykırılığa o kadar alıştı ve bu tavrı o kadar benimsedi ki bilim insanları arasından “faiz neden enflasyon sonuçtur” yaklaşımını doğru bulup destekleyenler çıktı. Onun için burada da asgari ücret artışının enflasyon yaratmayacağını söyleyenlere çok şaşırmamak lazım" değerlendirmesinde bulundu.

ENFLASYON BU KADAR ARTARKEN ZAM YAPMAMAK İNSANLIĞA AYKIRIDIR

"Gelelim işim öteki yanına. Enflasyon artacak diye açlık sınırının yaklaşık 2 bin lira, yoksulluk sınırının da yaklaşık 28 bin lira altındaki asgari ücreti ve onun bile altındaki emekli ücretlerini artırmayalım demek mümkün mü? Ya da bu insanlara “biz enflasyonu düşürünce sorun kökten çözülecek sıkın biraz dişinizi” demek? Gerçi bunu söylemenin mümkün olduğunu Türkiye’de yaşayarak görüyoruz" diyen Eğilmez, asgari ücret ve emekli zammına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Asgari ücret ve emekli maaşlarının artırılmasının enflasyonu etkileyeceğini reddetmek bilime aykırıdır ama enflasyonun böylesine arttığı bir yerde asgari ücret ve emekli maaşı alanlara ücret artışı yapmamak insanlığa aykırıdır. Bu iki konuyu birbirinden ayıralım"

Yorumlar (1)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 15 Gün Önce
eğilmez çok doğru söylemiş bir birinden ayırmak lazım!