Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? İTO Başkanı'ndan açıklama
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? İTO Başkanı'ndan açıklama

Asgari ücrete ara zam konusu ile ilgili son dakika açıklaması İstanbul Ticaret Odası Şekib Avdagiç'ten geldi.

Çalışma Hayatı 11 Mart 2024 3
Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? İTO Başkanı'ndan açıklama

İTO Başkanı'ndan asgari ücrete ara zam açıklaması.

Asgari ücrete ara zam konusu ile ilgili son dakika açıklaması İstanbul Ticaret Odası Şekib Avdagiç'ten geldi. Avdagiç yaptığı açıklamada asgari ücretin ocak ayında 1 yıllık açıklandığını, dolayısıyla bütün iş dünyasının bütçelerini buna göre yaptığını söyledi. 

İş dünyasının gündemine ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Avdagiç, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sıkılaşma adımlarına değinerek, "Bizim ülke olarak en kısa zamanda, etkili bir şekilde enflasyonu aşağıya çekmemiz lazım. Enflasyonu aşağıya çekeceksek; hiçbir şeye dokunmadan, hiç kimsenin konfor alanına giriş yapmadan bunu dünyada başaran hiçbir ülke yok." değerlendirmesinde bulundu.

"ASGARİ ÜCRET 1 YILLIK AÇIKLANDI"

Şekib Avdagiç, asgari ücrette ara zam beklentilerinin sorulması üzerine, asgari ücretin 1 yıllık açıklandığını, dolayısıyla bütün iş dünyasının bütçelerini buna göre yaptığını söyledi.

Avdagiç, "Bizim spekülasyonlarla işimiz yok. Biz İstanbul Ticaret Odası'yız. Kamunun belirlediği bir asgari ücret var. Bunu belirlerken ortaya koyduğu bir çerçeve var. Biz ve temsil ettiğimiz şirketler, kamunun ortaya koyduğu bu çerçeveyi ve buradaki takdiri gündeme alarak bütçemizi yaptık. Devletin bununla ilgili gündeme getirdiği bir söylem var, biz bu söylemin bu sene geçerli olduğunu öngörüyoruz." diye konuştu.

"YÜZDE 55'İ ÇALIŞANIN ELİNE GEÇİYOR"

Şekib Avdagiç, aylık 100 bin lira brüt maaşlı çalışanın eline geçen oranın yüzde 55 olduğunu belirterek, "Yani işverenin cebinden çıkan paranın sadece yüzde 55'i çalışanın eline geçiyor. Bu konudaki düzenlemeleri gözden geçirmemiz gerekiyor." şeklinde konuştu.

Sizce asgari ücrete ara zam gelmeli mi? Yorumlar kısmından yazın.

Gelişmelerden haberdar olmak için Finans7'yi takipte kalın.

Yorumlar (3)
Seçili Yorum Avatarı

Seç


Ziyaretçi 3 Ay Önce
Askeri üçrete zamyapılsın
Ziyaretçi 3 Ay Önce
gelmeli fiyatlar kiralar yüksek
Ziyaretçi 3 Ay Önce
Ara zam gelmeli ama zamlarda durdulmali ev kirası olmuş 20 bin bunu goz önünde bulundurmak guzel bir zam yapılabilir ilgililere