Asgari Ücret Zammında Tahminler Güncellendi! İşte Konuşulan Rakam...
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Asgari Ücret Zammında Tahminler Güncellendi! İşte Konuşulan Rakam...

Asgari ücret zammı için tahminler güncellendi. ergi Uzmanı yeni zam oranını ve miktarı paylaştı. İşte asgari ücret için konuşulan rakam...

Çalışma Hayatı 10 Ekim 2022 16:32 0
Asgari Ücret Zammında Tahminler Güncellendi! İşte Konuşulan Rakam...

Asgari ücret zammında yeni gelişme! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Nebati'nin asgari ücret açıklamaları sonrasında yeni tahminler geldi. Vergi Uzmanı yeni zam oranını ve miktarı paylaştı. İşte asgari ücrete ilişkin yeni detaylar...

Milyonlarca asgari ücretli çalışanın heyecanla beklediği zam konusu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati'den asgari ücrete ilişkin peş peşe açıklamalar geldi. Son olarak Bakan Nebati "Artış asla enflasyonun altında olmayacak." derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da "asgari ücreti en uygun rakama çıkarmak" ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar doğrultusunda asgari ücrete yapılacak olan zam için tahminler değişti. Zam konusu ile ilgili bir açıklamad vergi uzmanı Muhammet Bayram'dan geldi. Daha önce 'de 2023 yılı asgari ücret ile ilgili rakam veren uzman isim asgari ücret zammı ile ilgili tahminini güncelledi.

Geçtiğimiz günlerde asgari ücretin yüzde 40 artışla 7 bin 700 TL'ye çıkacağı tahmininde bulunan Bayram, zam oranın bu açıklamaların ardından yüzde 45'i bulacağını belirtti. Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

" TÜİK’in açıkladığı verilere göre eylül ayı enflasyonu yüzde 3.08 çıktı. Geçtiğimiz 3 ayın aylık enflasyon farkları 6.91’dir. Burada memurlarımızın enflasyon farkı artışı hesaplanırken aylık bu tutarlar toplanmıyor. Yani temmuzdan aralık sonuna kadar kümülatif enflasyon farkını dikkate almamız gerekiyor. Her ne kadar 3 aylık enflasyon 6.91 olsa da aralık ayına göre TÜFE’de yüzde 52.40’lık bir artış var.

Burada memurlarımız, emeklilerimiz enflasyon farkı almıştı. Bu enflasyon farkı yüzde 41.69 memurlara, yüzde 42.35 emeklilerimize yapıldı. Aralık ayı itibarıyla yüzde 42’lik fark göz önünde bulunursa şu an 3 ay için yüzde 10’luk enflasyon farkı mevcuttur.

Merkez Bankası beklenti anketleri ve çeşitli değerlendirme kuruluşlarının yapmış olduğu anketlerde ekim ayında enflasyonun pik yapacağı, ekim ayından sonra ve özellikle ocak ayından sonra da enflasyonun düşüşe geçeceği bekleniyor. Her ne kadar 3 aylık enflasyon toplamı yüzde 10 olsa da. Yıl sonu beklenti anketleri son 6 aylık enflasyonun yüzde 30 ile 35 seviyesinde olacağı yönündedir.

Avrupa’da yaşanan resesyon, derinleşen Ukrayna- Rusya savaşı ve ülkemizin bölgesel riskleri göz önünde bulunulduğunda enflasyon azalmaya gidecek ama sürpriz bir şekilde aralık ayı sonunda yüzde 40’lı enflasyonları görebiliriz.

ASGARİ ÜCRET İÇİN 8 BİN TL TAHMİNİ GELDİ

Sayın Bakan Nebati dün akşam asgari ücret için enflasyonun üzerinde bir zam yapacağız demişti. Benim tahminim asgari ücrete yüzde 40 ile yüzde 45 arasında bir zam bekliyorum. Bu da yaklaşık 8 bin liraya tekabül ediyor."

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari ücret Aralık ayının sonunda belli olacak. Belli olduğunda bildirimle haberdar olmak için uygulamamıız indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç