Asgari ücret ve emekli maaşına yeni zam geliyor: Bakan Bilgin açıkladı

Asgari ücret ve emekli maaşına yeni zam geliyor: Bakan Bilgin açıkladı

Son dakika haberi: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı son dakika açıklamasında emekli ve asgari ücret zammına değindi.

Emekli Haberleri 29 Nisan 2023 23:06 4
Asgari ücret ve emekli maaşına yeni zam geliyor: Bakan Bilgin açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'den asgari ücret ve emekli maaş zammı açıklaması.

Bir televizyon programına konuk olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, gelir dağılımlarına değindi ve "Ekonomi politikalarımızın yanında sosyal politikalar olarak uygulamalarımız var. Sadece gelir dağılımı olarak bilinir ama bundan ibaret değildir. Toplumsal gelişmişlik, eğitim seviyesini de içeren ve demokrasiye hayat veren bir çoğullaşmadır. Gelir dağılımı demokratik toplumlarda düzenleyen araç toplu sözleşmedir. Orada örgütlü işçiler vardır. Türk yurtaşlarının her bir ailenin otomobile ulaştığı bir dönemdeyiz. Türk çocuklarının büyük çoğunluğunun üniversite imkanlarına ulaşıyor. Bunlar aslında refah toplumuna doğru Türkiye'nin değişimini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRETE TEMMUZ ZAMMI

Temmuz ayında yeni bir asgari ücret belirleneceğini söyleyen Bakan Bilgin, "Asgari ücret nedir? Bu ücretin altında ücret olamaz demektir. Biz sosyal devlet sorumluluğu ile buna çok fazla önem gösterdik. Tabi şimdi enflasyon düşüyor. Biz çalışanları emekçiler koruyan bir yaklaşım içindeyiz. Enflasyonun düştüğünü rakamlardan anlıyoruz. Biz enflasyonu tüketici ve üretici fiyatlarından ölçüyoruz. Aradaki makas hızlı bir şekilde düşüyor. Bu şunu gösteriyor. Enflasyon gerçek anlamda düşme eğiliminde. Ama fiyatlardaki artış devam ediyor. Biz ne yapacağız bunu durduracağız. Sosyal devlet olarak ücretleri koruyacağız. Temmuz'da bunu yeniden değerlendirerek, yeni bir asgari ücrette emekçileri koruyacak bir asgari ücret belirleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Alım gücünü pazardaki durumunu tespit eden veriyi kullanacak araştırma yapıyoruz" diyerek açıklamasını sürdüren Bakan Bilgin, "Merkez Bankası'nın aldığı tedbirlerle dolar üzerinden Türkiye'ye yapılmak operasyon durduruldu. Buna rağmen fiyatların girdilerin belli bir yerde durması lazım. Bu davranış bozuklukları durması lazım. Aç gözlülük yapıyor karını artırmaya çalışıyor. Özellikle de talebi esnek olmayan ürünler de yapıyor. Bunlarda aşırı bir fiyat artışı var. Devletin piyasaya düzenleyici müdahaleleri ile kontrol altına alınabileceğini düşünüyorum. Her toplumda ekonominin kendi kuralları vardır ama bir de ahlaki kurallar vardır" ifadelerini kullandı.

EMEKLİYE MAAŞ ZAMMI NASIL OLACAK?

Emeklilere maaş zammına değinen Bakan Bilgin, "15 milyon emekli var. Bu emeklilerin 7.500 TL'nin altında maaş alanların sayısı 9 buçuk milyon civarı. Yeni bir düzenleme çalışılıyor, çalıştık bitirdik. Temmuz'da uygulamaya alacağız. 7-500 ile 10 bin arasındaki maaşlardaki aşağıdan yukarıya dengeyi düzenleyen bir çalışma yapacağız" dedi.

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (4)

Seç


Ziyaretçi 2 Ay Önce
açlık sınırı 10 000 tl olmuş 7500tlden bahsediyorsunuz
Ziyaretçi 2 Ay Önce
enflayonu durdurun millet rahat bir nefes alsın
Ziyaretçi 2 Ay Önce
Bir deprem zede ve askeri ücretli çalışan olarak kadro istiyoruz
Ziyaretçi 2 Ay Önce
memur emeklisi gene unutuldu, ayrıca 7.600 TL alan ne olacak, lisans ve önlisans mezunu olmak boşunaymış, devletten kıredi çekip tarım bağkurdan emekli olmak varmış