'Asgari Ücret 4250 TL, Kimse Aç Değil Daha Pahalı Satın'

'Asgari Ücret 4250 TL, Kimse Aç Değil Daha Pahalı Satın'

Diyarbakır'da bir pazarcı ile dernek üyesi arasında yaşanan tartışmanın videosu gündem oldu.

Tarım 23.5.2022 13:58 1
'Asgari Ücret 4250 TL, Kimse Aç Değil Daha Pahalı Satın'

Diyarbakır'da yaşanan olay tepki çekti. Bir ürünü ucuza satan bir esnafa diğer esnafların tepki gösterdiği, onun da pahalıya satması istendiği görüldü. 

2 seneden fazladır devam eden pandemiden sonra gelen Ukrayna savaşı , gıda sıkıntısını ve hayat pahalılığını da beraberinde getirdi. Küresel çapta yaşnan ekonomik krizden Türkiye de etkilendi. Enflasyon yüzde 70'lere kadar çıkarken vatandaşlar, hayat pahalılığına karşı zor günler geçiriyor. 

GİRDİ FİYATLARINA BİR DE FIRSATÇILAR EKLENDİ

Akaryakıt zamları , hammadde zamları tüm ürünlerin fiyatlarını fahiş şekilde arttırırken bir de buna fırsatçılar da ekleniyor.

PİYASANIN ALTINDA SATIYORSUN

Sosyal medya üzerinde kısa sürede yayılan bir video tepki çekti. Söz konusu videonun Diyarbakır'da çekildiğine yer verilirken bir pazarcının uygun fiyata satıldığı ürüne tpeki gösterildiği, diğer pazarcıların ona baskı yaparak daha pahalıya satmasını istedikleri öğrenildi.

Pazarcılar Derneği üyesinin kendisine tepki gösterdiğini söyleyen kişi, onun kendisine şunları söylediğini aktardı: "Ahmet abim, Diyarbakır’da günlük 30 ton salatalık satılıyor. Sen arabana 2 ton atıp satıyorsun. Burada piyasaya uymak zorundasın. 4 lirayken piyasa olmuş 6 lira. Sen bana 4 liraya satınca ben gidiyorum 5 liraya satıyorum. 100 kişi benden zarar görüyor. Sen pazarı düşünmeden satış mı yapacaksın?"

Bu tepki üzerine pazarcının ise şunları söylediği görüldü: "99’u çekiyor. 8 liraya satıyor. 2 katı. Sen diyorsun ki Hacı Veysi, 2 katına sat. Fırsatçı değilim. Ramazan ayı yiyen var yemeyen var. Benim hakkım 2 lira, beni kurtarıyor. Sen 8 liraya sat."

ASGARİ ÜCRET 4250 LİRA KİMSE AÇ DEĞİL: SEN DE PAHALI SAT

Dernek yetkilisi ise o kişiye tepki göstererek "Allah’tan korkun, asgari ücret 4 bin 250 lira olmuş. Kim açtır? Komşuların pahalı satıyorsa sen de pahalı satacaksın. Ucuza satıp ortalığı karıştırma!" sözleriyle pazarcıya skandal sözlerile yüklendi.

Yorumlar (1)

Seç

Ziyaretçi 36 Gün Önce
Böyleleri yüzünden ülke bu halde değil mi zaten ???