Asgari Ücret 2023 Ocak Zammında Beklentileri Açıklandı

Asgari Ücret 2023 Ocak Zammında Beklentileri Açıklandı

Son dakika haberi: Asgari ücret zammında beklentiler belli olmaya başladı. İşte işverenler ve işçilerin zam teklifleri.

Ekonomi 20 Kasım 2022 08:26 1
Asgari Ücret 2023 Ocak Zammında Beklentileri Açıklandı

Asgari ücrete 2023 zammında beklentiler belli oldu.

2023 yılında geçerli olacak asgari ücret için son dakika açıklaması geldi. Sektör temsilcileri, iş insanları ve sendikalardan gelenm son dakika açıklamalarında , asgari ücrete ne kadar zam beklendiğine yer verildi. 

EN BASİT HESAP

İşverenler yaptıkları açıklamada , geçe nsene asgari ücretin 4 bin 250 lira olduğunu enflasyonun ise şimdi yüzde 85 olduğunu söyledi. Buna göre asgari ücrete en az yüzde 100 zam yapılarak 8 ila 8 bin 500 lira arasında bir seviyeye gelmesi gerektiğini söyledi. Maliyetlerin çok arttığını söyleyen işverenler, alım gücünün arttırılmasına yönelik düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

İşveren kesiminden İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER) Başkanı Faruk Güzeldere de yaptığı açıklamada ortalama yüzde 100 civarında bir maaş zammı yapılması gerektiğini söyledi ve konu ile ilgili, "Asgari ücrette bir yıllık enflasyon oranları baz alınıyor. Geçen yıl asgari ücreti baz aldığımızda 8 bin-8 bin 500 bandı bizim açımızdan makul. Ancak devlet teşvikleri çok önemli. Bizim de maliyetlerimiz çok ciddi oranda arttı. Özellikle sigorta primlerinde ciddi teşvik gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bir diğer işveren temsilcisi İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın ise yaptığı son dakika açıklamasında, "Asgari ücretin, en azından halkın alım gücünü koruyacak şekilde artması çok doğru bir karar. Ancak bu sorunun enflasyonu düşürerek çözülebileceğine inanıyorum" dedi.

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi Onur Orakçıoğlu da bir açıklama yaptı ve asgari ücret alan işçilerin alım güçlerinin korunması gerektiğini söyledi ve ekonomik durumun da göz önüne alınarak asgari ücrete enfalsyonun üzerinde bir zam yapılması gerektiğini söyledi. 

İTO Başkanı Şekip Avdagiç. ise yaptığı açıklamada asgari ücretin bölgesel olarak belirlenmesi gerektiğini söyledi. Hayatın pahalı olduğu illerde asgari ücretin yüksek olması gerektiğini söyleyen Avdagiç, İstanbul ile diğer illerde asgari ücretin bir olmaması gerektiğini söyledi. Vergi dilimleri meselesine de değinen Avgadiç, "Net-brüt makası çalışanlar aleyhine bozuldu. Bu kaybı telafi edecek bir vergi dilimleri ayarlaması yapmamız lazım. SGK üst limiti bizi çok zorluyor. Sınır 50 bin liraya dayandı. Üst limitte katsayısı asgari ücrete değil, enflasyona endekslenmeli. Yine kıdem tazminatı üst limiti de enflasyonla doğru orantılı olmalı" dedi.

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu ise yaptığı açıklamada asgari ücretin 500 dolar olması gerektiği, en az 9 bin liraya çıkarılması gerektiğini, hatta 10 bin lira bile olabileceğini söyledi ve bunu destekleyeceklerini ifade etti. erdemoğlu açıklamasında, kendi şirketlerinde herkesin asgari ücretin üzerinde çalıştığını söyledi.

İŞÇİ SENDİKALARI NE İSTİYOR?

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan yaptığı son dakika açıklamasında asgari ücretin en az 8 bin 500 lire 9 bin lira arasında olması gerektiğini söyledi.

DİSK yaptığı açıklamada asgari ücretin belirlenmesinde 24 bin lira olan yoksulluk sınırının baz alınması gerektiğini ve asgari ücretin en az 11 ile 12 bin lira olması gerektiğini söyledi.

PAZARLIK BAŞLIYOR

Asgari ücrete zam pazarlığı önümüzdeki günlerde başlıyor. Aralık ayının 8'inde başlayacak zam pazarlığı Aralık sonuna kadar devam edecek. Yapılacak toplamda 4 toplantıda asgari ücret üzerinde tartışmalar, bilgi alış verişleri ve görüşler ele alınacak. Son toplantıdan önceki toplantıya TÜİK yetkilileri de çağrılacak ve istatistikler de ele alınacak. Görüşmelerin sona ermesinin ardından 27-28 Aralık tarihlerinden birinde son toplantının yapılması ve toplantıdan sonra 2023 yılı asgari ücreti açıklanması bekleniyor. Açıklamanın Cumhurbaşkanından gelmesi bekleniyor. Açıklama gelince kaçırmamak için uygulamaızı indirin:

Android için >>> TIKLAYIN

İOS için >>> TIKLAYIN

Huawei için >>> TIKLAYIN

Finans7.com | Ankara

Yorumlar (1)

Seç


Ziyaretçi 18 Gün Önce
Kesinlikle 10bin civarı olmalı