Arabanızı bu hızda kullanırsanız daha az yakar
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

Arabanızı bu hızda kullanırsanız daha az yakar

Son dakika haberi: Akaryakıt maliyetlerini düşürmek isteyenler için son dakika açıklaması geldi. İşte aracın az yakması için yapmanız gereken hız.

Taşıt 25 Ara 2023 0
Arabanızı bu hızda kullanırsanız daha az yakar

Araştırma sonuçlandı: Arabanızı bu hızda kullanırsanız daha az yakar.

Amerika'nın önde gelen dergilerinden Wired, petrol fiyatlarında yaşanan değişim, akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamlardan sonra yeni bir araştırma yaptı ve hangi hızda araç kullanılırsa aracın daha az yakacağını tespit etti.

En çok kullandığımız sözlerden biri Vakit Nakittir sözüdür. O nedenle yapılan işlerde mümkün olduğu kadar acele ediyor ve işi kısa sürede halletmeye çalışıyoruz. Ancak araç kullanırken vakit değil yakıt nakit oluyor.

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yüksek seviyelerde olması kontak kapattırırken vatandaşlar, artık toplu taşımalara yöneliyor.

Amerika merkezli dergi, bu ay kaleme aldığı yazısını "Vakit nakittir ama akaryakıt da nakittir" başlığı ile verdi ve araba kullanırken hangi hızda sabit olarak gidilirse aracın az yakacağını belirledi.

Bilindiği üzere yüksek hızda gidince araba daha fazla yakıt harcar. Çok fazla dur kalk yapınca da araç fazla miktarda yakıt tüketiyor. Amerika'da yapılan araştırmada ise ABD'de bir asgari ücretli için gidilmesi gereken ideal hızın 106 km/s olduğu bildirildi.

Dergi bu çalışmayı Amerika'da ortalama saatlik asgari ücret ve akaryakıt fiyatlarına göre buldu. Söz konusu çalışma Türkiye için farklı sonuç ortaya çıkarıyor.

İstanbul'da güncel akaryakıt fiyatları 38.06 TL seviyesinde. Ortalama ücret ise 14 bin 402 lira olarak belirlendi. Buna göre hesaplama yapıldığında aracınızı saatte 77 km hızla kullanırsanız en az yakan seviyede tutmuş olursunuz.

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç