Arabalarda Bulunan Kelebek Camı Ne İşe Yarıyor? Neden Açılmıyor?

Arabalarda Bulunan Kelebek Camı Ne İşe Yarıyor? Neden Açılmıyor?

Otomobillerde bulunan kelebek camı ne işe yarar? Arabaların arka ve ön camlarında bulunan açılmaz cam ne işe yarıyor? İşte detaylar.

Taşıt 31 Tem 2022 19:03 0
Arabalarda Bulunan Kelebek Camı Ne İşe Yarıyor? Neden Açılmıyor?

Arabaların arkalarında bulunan kü.ük cam ne işe yarıyor?

100 yıldan fazladır arabalar hayatımızın her yerinde kullanılıyor. Araçlarda ise çok sayıda aksam var. Çok sayıda teçhizat var. Şimdilerde herkesin alma hayali kurduğu , aldıktan sonra da yükseltmek için para biriktirdiği şeyler arabalar.

Arabalarda da birçok aksesuar, bölge var. Bu bölgelerden bazıları biliniyor bazıları ise bilinmiyor. Peki bu kelebek camı parçası ne işe yarıyor.

Bazı arabalarda ön camın orada yer alan, bazı arabalarda da arkada yer alan , bazılarında iki arabada da hareketsiz şekilde olan bu kelebek camları nedir? Bu camlar neden var?

Bu camlar, ilk çıktıklarında açılıp kapanabilen camlar olarak kullanılıyor, kelebek kanadı gibi dışarıya doğru açıldıklarından dolayı bu camlara kelecek camı adı verilmiştir. 1930 senesinden itibaren kullanılmakta olan bu kelebek camları, üretildikten 20 sene sonra standarda bindi ve tüm araçlarda olmaya başladı.

O zamanlar kullanıldığında gayet ilkel görünen bir türdeydi. Özel bir kilit mekanizması ile tasarlanan bu camlar az bir açı ile de olsa dışarı doğru açılıyor ve aracın içinin hava almasını sağlıyordu. 

Klimanların olmadığı araçlarda bu cam normalde sıkça kullanılıyor ve beğeniliyordu. Ancak klimaların araçlarda kullanılmasının ardından bu camlara aslında ihtiyaç kalmadı. 

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi otomobillerin arka tekerleklerinin konumu yzünden arka kapılar, gövde kısmında daralacak gibi tasarlanmaktadır. Üst tarafta bulunan cam kısım geniş, gövde ise dar olduğu için camı tamamen açmak mümkün değil. Burada da Kelebek Camı devreye giriyor. 

Yukarıda görülen kırmızı çizgi , kelebek camını açılabilir camdan ayıran direğin kapının gövde kısmındaki hizasını göstermektedir. Yeşil gösterilen yerde camın açıldıktan sonra kapının içindeki kapladığı alanı göstermektedir. Turuncu kısımdan ise kelebek camı açılması durumunda gideceği yer gösteriliyor. Yani kapılarda bu küçük bölgeler ayrılmamış olsa camlar açılmayacaktı.

Peki kelebek camı kaldırılsın orası da metal yapılsın derseniz de , bu da görüş açısını azaltacaktır. Kelebek camı ile görüş alanınız daha da yüksek olacak. 

Son dakika haberlerinden , taşıt haberlerinden haberdar olmak için finans7.com'u takipte kalın.

Kaynak: https://www.webtekno.com/kelebek-cami-ne-ise-yariyor-h126291.html

Yorumlar (0)

Seç