AÖL acik lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?
Finans7 Haber
Bizi Takip Edin
App Store Google Play

AÖL acik lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı açık lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? AÖL sınav sonuçlarına nasıl ulaşabilirim? İşte gelen son dakika bilgileri.

Sınav 8 Mayıs 2023 22:18 0
AÖL acik lise sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

AÖL sınav sonuçları açıklanıyor.

Açıköğretim Lisesi sınav sonuçları için bekleyiş devam ediyor. Geçen hafta sona eren sınavlardan sonra yüz binlerce açık lise öğrencisi, sonuçların açıklanacağı tarihi beklemeye başladı. Peki AÖL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? Açık lise sınav sonuçlarına nasıl bakabilirim? MEB aöl sonuçları hangi tarihte açıklanacak? İşte son dakika bilgileri.

2022 2023 eğitim öğretim yılı açık lise sınavlarının sonuçları, sınav yapıldıktan 3 hafta sonra açıklanmıkştı. 20 Aralık tarihinde sona eren sınavların sonuçları 9 Ocak 2023 tarihinde kamuoyuna açıklanmıştı. 2022 2023 eğitim öğretim yılı 2. dönem sınavları ise 30 Nisan tarihine kadar yapılmıştı. Online şekilde yapılan sınavdan sonra adaylar sonuçların açıklanmasını beklemeye başladı. Önceki döneme göre baktığımızda açık lise sınavlarının sonuçlarının 18-19 Mayıs tarihlerinde açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklanınca haberdar olmak için TIKLA İNDİR

YENİ DÖNEM DUYURUSU GELDİ

AÖL'den yapılan 3. dönem kayıt duyurusu şu şekilde:

Ülkemizde; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemleri (kayıt yenileme ve otomatik kayıt yenileme işlemleri 16 Mayıs 2023 tarihinden sonra başlamak üzere) Bakanlık Makamının Oluru doğrultusunda aşağıdaki şekilde yapılacaktır. (Tüm İşlemler sadece 3. Döneme kayıt hakkı  olan öğrenciler için yapılacak olup 17.07.2006 dâhil ve öncesi doğumlular bu haktan yararlanabilir.)

Buna göre;

1) Açık Öğretim Lisesi 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 2. döneminde öğrencilik durumu "Aktif" ve sınav bölgesi veya adres bilgisi depremin yaşandığı iller olan öğrencilerden 3. dönem kayıt şartlarını taşıyanların, 3. dönem kayıt yenileme işlemleri sınav katılım ücreti alınmaksızın Bakanlık tarafından yapılacaktır.

2) 2022-2023 3. dönem kayıt şartlarını taşıyan cezaevi öğrencilerinin 3. Dönem yeni kayıt ve kayıt yenileme vb. tüm   işlemlerinin ilgili cezaevi eğitim birimleri tarafından yapılacaktır. 

3) Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 2. döneminde öğrencilik durumu "Aktif" olan ve ücret muafiyetine tabi diğer öğrencilerden 3. dönem kayıt şartlarını taşıyanların, 3. dönem kayıt yenileme işlemleri Bakanlık tarafından yapılacaktır. 

4) Depremin yaşandığı illerde ikamet ettiğini belgelendiren ve 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 3. dönemi için Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptırmak isteyenlerden sınav katılım ücreti alınmaması ve kayıt işlemlerinin aşağıda belirtildiği şekilde yapılması;

a) Örgün ortaöğretim kurumlarında, 2022-2023 eğitim öğretim yılı sınıf atlatma işlemleri tamamlanmadığından ortaöğretimde e-okul sisteminde halen öğrencilik durumu aktif olan öğrenciler 2022/3 dönemi için Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıramayacaktır. Ancak belirtilen öğrenciler dışında kalan öğrencilerden e-Okulda kaydı olup açık öğretim lisesine yeni kayıt olmak isteyenler, yeni kayıt işlemlerini kendilerine en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek veya Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu arayarak yaptırabilecektir.

b) e-Okulda kaydı olmayan öğrencilerden öğrenim belgesi ibraz edenler Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt işlemlerini, kendilerine en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek veya Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu arayarak yaptırabilecektir.

c)  e-Okulda kaydı olmayan ve depremden dolayı öğrenim belgesini ibraz edemeyenler Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt işlemlerini, kendilerine en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek veya Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu arayarak yaptırabilecektir.

ç) (c) bendi kapsamındaki öğrencilere ait uyum işlemleri öğrencinin beyan ettiği sınıf seviyesine göre yapılacaktır. Bu öğrenciler beyan edilen yeni kayıt belgelerini kayıt yaptırdığı halk eğitimi merkezi müdürlüğüne ibraz edene kadar, mezuniyet, nakil veya geçiş işlemleri ile öğrenciye öğrenim durum belgesi (tasdikname) düzenleme işlemi yapılmayacaktır.

5) Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi'nde öğrencilik durumu "Donuk veya Silik" olan öğrencilerden sınav bölgesi veya adres bilgisi, deprem illerinden biri olanlar kayıt yenileme işlemini, kendilerine en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek veya Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu arayarak yaptırabilecektir.

Not 1: Depremin yaşandığı illerde ikamet eden ve Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyenlerden e-Okulda öğrenim bilgisi olmayan ve öğrenim belgesine (tasdikname/ortaokul diploması ) ulaşması mümkün olmayanlar Ek'te sunulan dilekçedeki bilgileri doldurarak öncelikle kendilerine en yakın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat edeceklerdir. Ancak bulunduğu il/ilçede Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü deprem nedeniyle hizmet veremiyorsa, Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu aracılığı ile ilk kayıt işlemlerini yaptırabileceklerdir.

İlk Kayıt İşlemi Yapılırken:

a-) Öğrenci dilekçesinde; ortaokul mezunu olduğunu beyan etmiş ise ilk kayıt işlemi ortaokul mezunu olarak yapılacak.

b-) Öğrenci dilekçesinde; lise ara sınıftan geldiğini beyan etmiş ise Halk Eğitimi Merkezleri tarafından öğrenci tipi YURTDIŞI DENKLİK seçilecek ve Ek'te sunulan dilekçedeki öğrenim beyanına göre kredilendirme işlemi yapılacaktır.  

Örnek: Öğrenci liseye kayıt yaptırmış ve:

Lise 1. Sınıfı geçmemiş ise "Kaç Dönem Okuduğu:0,Kredi:0 olarak,

Lise 2. Sınıfa geçmiş ise: "Kaç Dönem Okuduğu:2, Kredisi:48 olarak

Lise 3. Sınıfa geçmiş ise: "Kaç Dönem Okuduğu:4, Kredisi:96 olarak, denklik kaydı yapılacak.

c-) Dilekçe ile ilk kayıt başvurusunu alan Halk Eğitimi Merkezleri tarafından Açık Öğretim Liseleri Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencinin sayfasında ("BİLGİ DÜZENLEME" menüsünden "Belge Tarama" alt menüsünde açılan pencereden "Belge Tipi" olarak "Öğrenim Belgesi (TASDİKNAME, TRANSKRİPT) seçilerek taranacaktır. Bu durumdaki öğrenciler ekli dilekçelerinde beyan ettikleri öğrenim belgesini kayıt olduğu okul müdürlüğüne ibraz edene kadar, Açık Öğretim Lisesinden mezun olamayacak, nakil/geçiş işlemlerini yaptıramayacak, öğrenim durum belgesi (tasdikname) alamayacaklardır. Bu öğrencilerin takibinin yapılabilmesi için kayıt işlemi yapılırken özel durum alanına DEPREM BÖLGESİ BAKANLIK OLURU seçeneğinin mutlaka işaretlenmesi gerekmektedir.

Not 2: Öğrenim belgesi ile müracaat edenlerin ilk kayıt işlemleri hâlen yapılmakta olduğu gibi (eski sistemle) yapılacak olup denklik işlemi yapılmayacaktır.

6) 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 3. dönemi için, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine ilk kayıt işlemini yaptıran öğrencilerden Açık Öğretim Lisesine geçiş yaptırmak isteyen öğrenciler, Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesindeki kaydını sildirdikten sonra Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt işlemlerini yaptırabilecektir.

Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi'ndeki; sınav bölgesi, adres bilgisi deprem bölgesi olan veya depremin yaşandığı illerde ikamet ettiğini belgelendiren öğrencilerden Mesleki Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine kayıtlı olanlardan Açık Öğretim Lisesine geçiş yapmak isteyenler 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 3. Dönemi için öğrencilik durumu aktif olduktan sonra kendilerine en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne müracaat ederek veya Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu arayarak  Açık Öğretim Lisesine geçişini yaptırabilecektir.

Not 3: Depremin yaşandığı illerde ikamet eden öğrencilerin ilk kayıt veya kayıt yenileme işlemleri yapılırken mutlaka "DEPREM BÖLGESİ BAKANLIK OLURU" özel durum seçeneği işaretlenecektir. (Ancak kayıt yenileme yaptıracak öğrencinin sistemde başka bir özel durumu işli ise bu özel durumu değiştirilmeyecektir.)

Yorumlar (0)
Seçili Yorum Avatarı

Seç